الکترولیز

الکترولیز موهای زائد یک روش درمانی زیبایی مورد تائید FDA است که از انرژی گرمایی یا شیمیایی برای تحریب دائمی سلول‌های رشد فولیکول مو استفاده می‌کنند. یک طول موج کوتاه از طریق پروب‌های سوزنی بسیار ریز به فولیکول مو فرستاده می‌شود تا آن را تخریب کرده و از بین ببرد.

الکترولیز دکتر رامتین صیحانی

نواحی قابل انجام برای الکترولیز

خط بیکینی، ران و ساق پا
سینه و شکم
صورت از جمله لب، چانه و ابرو
انگشتان دست و پا
زیر بغل

مزایای الکترولیز موهای زائد

بالاترین آمار موفقیت
حذف کامل موهای زائد
روشی دائمی در حذف موهای زائد
قابل استفاده در انواع پوست‌ها
در نواحی کوچک به‌خوبی عمل می‌کند

موهای زائد بدن همیشه مورد آزار و اذیت افراد بوده‌اند. به همین دلیل همیشه راهکارهای مختلفی برای از بین بردن آن‌ها معرفی شده است. اما هیچ یک از این روش‌های باعث نشده‌اند تا موهای ناخواسته بدن را به طور کلی و به صورت همیشگی از بین ببرند. خوشبختانه پیشرفت علم و تکنولوژی سبب شده تا شاهد فواید آن در حوزه زیبایی شده و محققان بتوانند روشی را برای حل کردن این مشکل پیدا کنند. الکترولیز موهای زائد یکی از بهترین و موثرترین این روش‌ها می‌باشد.

همچنین بهتر است بدانید که الکترولیز تنها روشی است که برای حذف موهای ناخواسته بدن توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تایید شده است.

الکترولیز موهای زائد چیست؟

در این روش سوزن و یا میله خیلی نازکی درون فولیکول موها توسط پزشک متخصص قرار داده می‌شود؛ سپس جریان الکتریکی درون این سوزن‌ها ایجاد شده و باعث صدمه زدن به فولیکول مو می‌شود.

آسیبی که به فولیکول‌ها وارد می‌شود سبب مختل کردن چرخه رشد موها شده و در نتیجه به مرور زمان و با اعمال چندین جلسه الکترولیز موهای زائد بدن دیگر شاهد رشد دوباره موها نخواهید شد. یکی دیگر از روش‌های مشابهی که این روزها روی کار آمده و سبب از بین روفتن همیشگی موهای ناخواسته صورت و بدن می‌شود لیزر موهای زائد است.

روش کار الکترولیز موهای زائد

در فرآیند الکترولیز مو ابتدا یک ربع تا نیم ساعت قبل از شروع کار برای کاهش درد کرم بیحسی به نواحی تحت درمان مالیده می‌شود. وقتی پوست ناحیه مورد نظر بیحس شد، پزشک متخصص سیمی را که پروب یا سوزن نامیده می‌شود، دست می‌گیرد. سپس سوزن بسیار ظریف را از طریق سوراخ پوست داخل فولیکول مو می‌کند و یک جریان الکتریکی ایجاد می‌ شود که به فولیکول مو آسیب می‌رساند و آن را از بین می‌‌برد.

در آخر مو به راحتی با موچین از ریشه کنده می‌ شود. جریان الکتریکی که این سوزن تولید می‌کند سلول ‌هایی که به رشد موها کمک می‌‌کنند را نیز از بین می‌ برند. تخریب فولیکول به همراه سلول‌های رشد مو باعث می‌شود رویش مجدد مو امکان پذیر نباشد. بسته به ناحیه تحت درمان مدت زمان جلسات می‌تواند از ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد.

انواع الکترولیز موهای زائد

الکترولیز گالوانیک

در سطوح خیلی بالا، روش گالوانیک الکترولیز از اعمال یک جریان الکتریکی به ریشه مو استفاده می‌کند. پزشک این کار را با قرار دادن یک سوزن بسیار نازک در داخل فولیکول‌ مو و اعمال یک جریان الکتریکی کوتاه انفجاری انجام می‌دهد. جریان الکتریکی باعث بروز یک عکس‌العمل در حلال آب نمکی موجود در ریشه فولیکول شده و باعث تجزیه فولیکول رشد مو می‌شود.

الکترولیز روی هر مو به‌صورت جداگانه عمل می‌کند که به همین دلیل است که این فرآیند به‌ویژه برای نواحی گسترده‌تر با تراکم بالای مو معمولا وقت گیراست. با نرخ موفقیت ۸۰ درصدی (۸۰٪ موهایی که از این روش برای از بین بردن آنها استفاده می‌شود، از بین می‌روند)، الکترولیز گالوانیک یکی از مؤثرترین فرم‌های از بین بردن مو است که امروزه در دسترس است و یکی از چند روشی است که به عنوان یک روش دائمی توسط FDA تأیید شده است.

ترمولیز

با اشاره به درمان با استفاده از حرارت، امواج رادیویی یا فرکانس بالا، این فرآیند از لحاظ اینکه در این روش هم یک سوزن در پایه فولیکول مو قرار داده می‌شود شبیه الکترولیز گالوانیک است. جریان متناوب سپس به پایه فولیکول مو اعمال شده و بنابراین باعث می‌شود سلول‌ها تا نقطه تخریب (الکترو- انعقاد) گرم شوند. محدودیت اصلی ترمولیز این است که این روش برای همه انواع مو مناسب نیست و عمدتا برای موهای با ریشه سطحی مناسب است. به طور معمول این روش نرخ موفقیت ۱۰٪ تا ۱۵٪ را در مقابل نرخ موفقیت ۸۰٪ الکترولیز در از بین بردن مو داراست.

ترکیبی

الکترولیز مو ترکیبی شامل هر دو روش گالوانیک و ترمولیز است. ابتدا سدیم هیدروکسید تولید می‌شود و بعد توسط جریان متناوب برق گرم می‌شود. در نهایت گرمای تولید شده به همراه محلول شیمیایی، سلول‌های رویش مو را از بین می‌برند.

مزایای الکترولیز

الکترولیز برای از بین بردن دائمی موهای ناخواسته صورت دارای مزایای بسیاری می‌باشد، از جمله:

 • بهترین آمار موفقیت را دارد. وقتی پای خلاص شدن از شر موهای زائد به صورت دائمی در میان باشد، الکترولیز بهترین نتایج کلی را در مقایسه با هر روش دیگری دارد.
 • این روش در انواع مختلفی از پوست و مو می‌تواند استفاده شود. در این روش بر خلاف روش استفاده از لیزر، رنگدانه (رنگ) مو مورد تهاجم قرار نمی‌گیرد و فقط به فولیکول‌ها حمله می‌شود
 • افرادی که داوطلب خوبی برای لیزر نباشند می‌توانند در عین حال برای الکترولیز مناسب باشند.
 • هزینه‌هایی که در طول عمر صرف محصولات یا فرآیندهای از بین برنده مو می‌شوند، حذف می‌شوند
 • در نواحی کوچکتر صورت مانند ابروها به‌خوبی عمل می‌کند

آمادگی‌های لازم قبل از درمان با الکترولیز

برای اینکه بتوان به بهترین نتیجه در اثر انجام الکترولیز رسید، رعایت برخی نکات ضروری است. به همین دلیل تاکید می‌کنیم حتما قبل از انجام عمل الکترولیز موهای بدن حتما از پزشک خود بخواهید نکات لازم برای این کار را به شما یادآوری کند. از جمله مهم‌ترین نکات قبل الکترولیز موهای زائد بدن عبارتند از:

 1. حدود ۴۸ ساعت قبل از انجام کار، از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید.
 2. هرگز ۱۰ روز قبل از جلسه درمانی، پوست خود را برنزه نکنید.
 3. در صورتی که آستانه درد پایینی دارید از پزشک خود بخواهید ۳۰ دقیقه قبل از شروع کار پماد بی‌حسی در ناحیه انجام الکترولیز اعمال کند.
 4. آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و هرگونه استرس را از خود دور نگه دارید.
 5. سعی کنید از چند روز قبل، رژیم غذایی خود را سالم کنید. به عنوان مثال خوراکی‌هایی نظیر کافئین، شکلات یا شکر را کنار گذاشته و مایعات بیشتری مصرف کنید.
 6. در صورتی که داروی خاصی را مصرف می‌کنید آن را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین باید داروهایی نظیر آکوتان را در ۶ ماه اخیر مصرف نکرده باشید.
 7. برای نتیجه‌گیری بهتر، از انجام اپیلاسیون به مدت ۴ هفته قبل از انجام الکترولیز موهای زائد بدن خودداری کنید.

رعایت تمامی این موارد باعث می‌شود تا شما یک جلسه با آرامش و ایده‌آلی را پشت سر بگذارید. همچنین از بروز عوارض احتمالی جدی جلوگیری خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از الکترولیز موهای زائد

همانقدر که انجام یک سری مراقبت‌ها قبل از انجام الکترولیز اهمیت دارد، رعایت یکسری مراقبت‌های بعدی نیز مهم است. چند مورد از اساسی‌ترین مراقبت های بعد از الکترولیز موهای زائد که انجام آن‌ها تاثیر بالایی در نتیجه کار خواهند داشت به شرح زیر هستند:

 1. بعد از انجام الکترولیز هرگز ناحیه تحت درمان را با دست یا ناخن خود تحریک نکنید.
 2. در طول ۲۴ ساعت بعد از الکترولیز موهای زائد از تماس هر گونه آب و رطوبت به آن بخش از بدن خودداری کنید.
 3. استفاده از لوازم آرایشی در ۲۴ ساعت اول به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
 4. هرگز در ۷۲ ساعت اول زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 5. از انجام فعالیت‌های ورزشی و بدنی سنگین که باعث تعریق شما می‌شود اجتناب کنید.
 6. تا دو روز بعد از الکترولیز به فکر استخر و یا حمام نباشید.
 7. در صورت مشاهده هر گونه پوسته پوسته شدن یا التهاب، ناحیه هدف را دستکاری نکنید. اگر مشکل شما شدید بود حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 8. در فاصله بین دو جلسه هرگز موهای خود را اپیلاسیون نکنید. برای حذف موهای خود می‌توانید از شیو کردن استفاده کنید.

عوارض جانبی الکترولیز

الکترولیز کردن موهای ناخواسته بدن عوارض جانبی اذیت‌کننده و شدیدی ندارد. اما برخی افراد می‌توانند با توجه به نوع پوستی که دارند شاهد برخی تغییرات کوچک در پوست خود باشند. از جمله چند مورد از عوارض جانبی الکترولیز می‌توان به قرمز شدن، التهاب، پوسته پوسته شدن پوست، تورم و مواردی از این قبیل اشاره کرد. البته تمامی این عوارض به قدری خفیف هستند که می‌توان از آن‌ها به طور کامل چشم‌پوشی کرد.

رعایت نکات قبل و بعد از انجام جلسه درمانی با الکترولیز نیز تا حد بسیار زیادی در میزان این عوارض جانبی موثر خواهد بود. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید به نتیجه ایده‌آل و مورد نظر خود برسید و به طور کلی از شر موهای ناخواسته خود خلاص شوید، باید تمامی جلسات درمانی را به تعداد نیاز خود پشت سر بگذارید. تعداد این جلسات معمولا می‌تواند بین ۱۵ تا ۳۰ جلسه متغیر باشد.

الکترولیز بهتر است یا لیزر؟

یکی از روش‌های دیگر برای از بین بردن دائمی موهای زائد، استفاده از لیزر است. به همین دلیل انتخاب برای کاندید‌های چنین کاری کمی سخت می‌شود. در پاسخ به این سوال باید بگوییم هر یک از آن‌ها دارای یکسری مزیت‌ها و معایب خاص خود هستند. این مزایا و معایب باتوجه به انتظارات فرد و البته نوع پوست و موی او می‌تواند تغییر پیدا کند.

افراد منع از استفاده از الکترولیز

 • روی پوست زخمی یا بیمار الکترولیز انجام ندهید.
 • در صورت وجود بیماری هایی چون بیماری قلبی به خصوص کسانی که پیس میکر دارند، اجازه کتبی پزشک معالج قبل از انجام الکترولیز ضروری است.
 • کسانی‌که از بیماری‌های عفونی مثل AIDS با هپاتیت ویروسی رنج می‌برند می‌توانند تحت الکترولیز قرار گیرند؛ اما باید احتیاط بسیار مبذول داشت.

هزینه الکترولیز موهای زائد

هزینه‌ای که فرد باید بابت الکترولیز پرداخت کند با توجه به نوع دستگاه، تعداد جلسات مورد نیاز، سطح ناحیه مورد نظر برای انجام الکترولیز و دستمزد متخصص زیبایی و هزینه‌های مربوط به کلینیک متفاوت خواهد بود. علاوه بر آن هزینه‌ی الکترولیز موهای زائد با پشت سر گذاشتن جلسات اولیه کمتر خواهد شد.

پرسش‌های متداول

01. آیا از بین بردن موهای زائد با الکترولیز دردناک است؟
آستانه تحمل درد در هر فردی متفاوت است. درد ناشی از الکترولیز به احساس سوزش و گزگز لحظه‌ای تشبیه شده است. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که برخی از نواحی بدن حساسیت کمتر و در نتیجه احساس درد کمتری دارند. بسیاری از افراد هنگام الکترولیز می‌خوانند، به موسیقی گوش می‌دهند یا حتی چرت می‌زنند.
02. بعد از الکترولیز باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟
تا ۲۴ ساعت پس از جلسه الکترولیز، سعی کنید از فعالیت‌هایی که ممکن است فولیکول‌های مو را تحریک کنند خودداری کنید. مثلا: هر کاری که باعث تعریق شود؛ برنزه‌کردن؛ ماندن در معرض آفتاب و آرایش‌کردن
03. آیا الکترولیز در بارداری بی‌خطر است؟
هیچ تحقیقی انجام نشده است که اثبات کند الکترولیز برای زنان باردار یا جنینشان بی‌خطر است، بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند که استفاده از این روش را به بعد از زایمان و پایان بارداری موکول کنید.
04. آیا می‌توانیم از دستگاه الکترولیز خانگی استفاده کنیم؟
دستگاه‌های الکترولیز الکتریکی در بازار وجود دارند که برای استفاده خانگی در دسترس هستند، اما بهتر است به الکترولوژیست آموزش‌دیده مراجعه کنید. آنها از تجهیزات باکیفیت و استریل استفاده می‌کنند و می‌توانند درمان را متناسب با نیازهای شما شخصی‌سازی کنند.
05. عوارض جانبی الکترولیز موهای زائد چیست؟
از عوارض جانبی و خطرات الکترولیز می‌توان به قرمزی پوست تا چند روز اشاره کرد. حالت خطرناک‌تر آن مربوط به مواردی می‌شود که در مرکز نامعتبر از سوزن‌های غیراستریل استفاده شود و موجب عفونت شدید پوست می‌گردد و زخم ایجاد می‌کند.

دانلود راهنمای الکترولیز موهای زائد

با استفاده از کاتالوگ‌های مرکز تخصصی زیبایی دکتر صیحانی، می‌توانید روند انجام فرآیند الکترولیز موهای زائد، مراقبت‌های پس از آن و لیست هزینه‌ها را مطالعه کنید. شایان‌ذکر است برای حصول نتیجه بهتر در فرآیند درمان مطالعه‌ی دقیق این بروشورهای پزشکی و عمل به آن‌ها، موجب افزایش ماندگاری خدمات الکترولیز موهای زائد انجام شده در مرکز می‌شود.