پیوند استخوان

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان گاهی نیاز بوده و باید انجام شود. در این روش لثه برش داده شده و مواد پیوند استخوان در فضای خالی قرار می‌گیرند. بعد از ۳ تا ۹ ماه می‌توان ایمپلنت را کاشت.

پیوند استخوان دکتر رامتین صیحانی

مزایای پیوند استخوان

پایدار ساختن فک
حفظ استخوان

علل انجام پیوند استخوان

از دست دادن دندان به‌مدت طولانی
بیماری‌های لثه (پریودنتال)
نقص‌های مادرزادی
آسیب یا ضربه به‌صورت
ثابت بودن ایمپلنت

ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. اگر دندان خود را در اثر ضربه، عفونت، پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده‌اید، با کاشت دندان می‌توانید جایگزین طبیعی برای آن داشته باشید. اما گاهی لازم است پیش از ایمپلنت دندان، پیوند استخوان انجام شود.

برای اینکه ایمپلنت به‌خوبی در استخوان فک قرار بگیرد، باید حجم استخوان فک بازسازی شود؛ به همین دلیل جراحی پیوند استخوان انجام می‌شود. زمانی که استخوان کافی وجود نداشته باشد، ایمپلنت به فک متصل نشده یا در زمان کوتاهی شل می‌شود. اگر استخوان فک نازک یا ارتفاع آن کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

عمل پیوند استخوان برای چه افرادی ضروری است؟

هر شخصی که بخواهد کاشت ایمپلنت انجام دهد و حجم و تراکم استخوان فک پایین باشد، نیاز به پیوند استخوان دارد. معمولا افراد با شرایط زیر نیاز به این جراحی دارند.

 • اگر دندان خود را مدت طولانی از دست داده است
 • دچار بیماری لثه (پریودنتال) باشد
 • نقص‌هایی از زمان تولد
 • آسیب یا ضربه به‌صورت

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

اگر در قسمتی که دندان خود را از دست داده‌اید، حجم و تراکم استخوان کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود. مواد پیوند استخوان را می‌توان با روش‌های مختلف تهیه کرد. انواع مواد پیوند شامل موارد زیر است:

 • اتوگرافت: در این روش استخوان از بافت بدن شخص گرفته می‌شود.
 • آلوگرافت: در این روش استخوان از بانک بافت انسانی گرفته می‌شود.
 • زنوگرافت: مواد پیوند استخوان از بانک بافت حیوانی گرفته می‌شود.
 • آلوپلاستیک: مواد پیوند استخوان مصنوعی است.

روش انجام پیوند استخوان

روش انجام پیوند استخوان نیز متفاوت است. دندانپزشک ممکن است از طریق یکی از روش‌های زیر پیوند را انجام دهد:

 • حفظ سوکت: در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان پیوند استخوان انجام شده و از فرورفتگی دو طرف سوکت جلوگیری می‌شود.
 • افزایش ریج: اگر مدت‌ها قبل دندان خود را ازدست‌داده باشید، استخوان فک نازک‌تر شده است. در این شرایط با پیوند استخوان پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت ایجاد می‌شود. در افزایش ریج علاوه بر افزایش ارتفاع پهنای بافت نیز بیشتر می‌شود.
 • لیفت سینوس: اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد سینوس به سمت پایین آمده باشد. در این شرایط نمی‌توان ایمپلنت را در استخوان قرار داد. با جراحی غشای سینوس به سمت بالا کشیده شده و فضای خالی با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 • پیوند استخوان پریودنتال: اگر دچار بیماری لثه شده باشید، ممکن است دندان شما لق شود. در این شرایط مواد پیوند استخوان اطراف دندان موجود قرار می‌گیرند.

نحوه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

زمانی که استخوان کافی برای نصب ایمپلنت وجود نداشته باشد، این جراحی انجام می‌شود. در این عمل با پیوند بافت استخوانی، استخوان فک ترمیم و بازسازی می‌شود. این بافت پیوندی شبیه به داربستی عمل می‌کند که بافت استخوان روی آن رشد کرده و بازسازی می‌شود.

قبل از جراحی پیوند استخوان باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. در این تصاویر مشخص می‌شود که چه مقدار استخوان ازدست‌رفته است. برای انجام جراحی ابتدا بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. بعد از بی‌حسی روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کمی جابه‌جا می‌شود. در این شرایط استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و جراح بعد از تمیز و ضدعفونی‌کردن آن ناحیه مواد پیوند استخوان را اضافه می‌کند. دندانپزشکان در بیشتر مواقع مواد پیوندی را با یک غشا پوشانده و محل برش را بخیه می‌زنند.

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است پیوند استخوان دندان را با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ترکیب کند. پی‌آرپی نمونه خونی است که از بدن شما گرفته می‌شود و برای سرعت بخشیدن به بهبودی و بازسازی بافت جراح از آن استفاده می‌کند.

مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

مراحل جراحی پیوند استخوان به شرح زیر است:

 1. بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
 2. روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کنار زده می‌شود.
 3. استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و باید ضدعفونی شود.
 4. فضای خالی در استخوان فک با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 5. غشایی روی مواد پیوندی قرار می‌گیرد.
 6. بافت لثه بخیه زده می‌شود.

عوارض پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی عوارض شایع بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شوند. این عوارض عبارتند از:

 • درد
 • خونریزی
 • تورم
 • کبودی

در برخی مواقع ممکن است عوارض زیر ایجاد شود:

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • آسیب عصبی

اگر دچار علائم زیر شدید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 • درد یا تورمی که بعد از هفته اول بدتر می‌شود.
 • خروج چرک از محل بخیه‌ها
 • تحلیل رفتن لثه (لثه‌ها از دندان‌ها فاصله می‌گیرند.)
 • تغییر نکردن حجم استخوان فک.

مراقبت های بعد از پیوند استخوان

بعد از جراحی پیوند استخوان مقداری تورم و درد طبیعی است. دندانپزشک برای کنترل درد داروهای مسکن تجویز می‌کند. همچنین برای کاهش احتمال عفونت داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شوند. این داروها را باید به طور منظم مصرف کنید.

در چند روز اول ممکن است تکه‌های خارج شده استخوان را دهان خود احساس کنید. این تکه‌ها شبیه به نمک یا شن هستند. معمولا خروج این مقدار کم مواد پیوندی جای نگرانی ندارد. اما بهتر است با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا از سلامت بافت پیوندی مطمئن شوید.

هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

در هنگام برآورد قیمت ایمپلنت دندان باید هزینه‌های جانبی از جمله پیوند استخوان را در نظر داشته باشید. هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بسیار متغیر است. برای انجام جراحی پیوند استخوان ساده باید حدود ۲ میلیون تومان هزینه کنید. اما اگر نیاز به پیوند استخوان پیشرفته باشد، قیمت آن حدودا از ۳/۵ تا ۵/۵ میلون تومان، متغیر خواهد بود.

پرسش‌های متداول

01. چرا گاهی پیش از کاشت دندان به پیوند استخوان نیاز است؟
اگر بافت استخوان فک تحلیل رفته باشد، نیاز به پیوند استخوان است. زمانی که حجم و تراکم استخوان در ناحیه نصب ایمپلنت کم باشد، ایمپلنت در جای خود قرار نگرفته یا در مدت‌زمان کمی شل شده و می‌افتد. با جراحی پیوند استخوان حجم و تراکم استخوان بازسازی می‌شود.
02. برای کاشت ایمپلنت کدام نوع پیوند استخوان بهتر است؟
اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد جراحی لیفت سینوس انجام شود. اما درصورتی‌که غشای سینوس مشکلی در نصب ایمپلنت ایجاد نکند، احتمالا پیوند استخوان از روش حفظ سوکت یا افزایش ریج کاربرد خواهند داشت.
03. آیا عمل پیوند استخوان درد دارد؟
بیشتر افراد بعد از عمل پیوند استخوان درد کمی احساس می‌کنند. برخی افراد نیز دردی ندارند. اگر داروهای مسکن را منظم مصرف کنید، درد بسیار کم می‌شود.
04. عمل پیوند استخوان چقدر طول می کشد؟
عمل پیوند استخوان روش‌های مختلفی دارد. اما به طور معمول بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. برای تاثیر مواد بی‌حسی نیز باید بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.
05. پیوند استخوان برای چه افرادی مناسب نیست؟
افرادی که دچار اختلالات سیستم ایمنی هستند یا سیگار و الکل زیادی مصرف می‌کنند، کاندید مناسبی برای جراحی پیوند استخوان نیستند.
06. بعد از پیوند استخوان چگونه بخوابم؟
بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بهتر است برای چند روز به پشت خوابیده و سر خود را بالاتر قرار دهید. این کار احتمال خونریزی و تورم را کاهش می‌دهد.
07. چه مدت طول می کشد تا پیوند استخوان جوش بخورد؟
معمولا پس از یک تا دوهفته علائم جراحی از بین رفته و به حالت قبل بازمی‌گردید. اما بهبودی کامل استخوان پیوند خورده بین ۳ تا ۹ ماه طول می‌کشد. پس از گذشت این مدت می‌توان ایمپلنت دندان را انجام داد. مدت‌زمان فاصله بین این دو جراحی به نوع پیوند، میزان مواد پیوندی و محل آن بستگی دارد.
08. آیا امکان دارد پیوند استخوان جوش نخورد؟
در بیشتر مواقع این جراحی موفقیت‌آمیز است. اما گاهی ممکن است پیوند با شکست روبرو شود. اگر درد و تورم بعد از هفته اول بدتر شد یا آن ناحیه دچار چرک شد، حتما به دندانپزشک اطلاع دهید.
09. بین پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت چقدر باید فاصله باشد؟
برای انجام ایمپلنت دندان باید بین ۳ تا ۹ ماه صبر کرد. ادغام شدن مواد پیوند استخوان با بافت استخوان طول می‌کشد. به همین دلیل نمی‌توان بلافاصله ایمپلنت را نصب کرد.

دانلود راهنمای پیوند استخوان

با استفاده از کاتالوگ‌های مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر صیحانی، می‌توانید روند انجام فرآیند پیوند استخوان، مراقبت‌های پس از انجام خدمات پیوند استخوان و لیست هزینه‌ها را مطالعه کنید. شایان‌ذکر است برای حصول نتیجه بهتر در فرآیند درمان مطالعه‌ی دقیق این بروشورهای پزشکی و عمل به آن‌ها، موجب افزایش ماندگاری خدمات پیوند استخوان انجام شده در مرکز می‌شود.