هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روش زیبایی نسبتا جدید برای جوانسازی پوست و سفت شدن آن است. برخی افراد این روش را جایگزین غیرتهاجمی و بدون درد لیفت صورت می‌دانند.

هایفوتراپی دکتر رامتین صیحانی

مزایای هایفوتراپی

۱ تا ۳ جلسه درمانی برای رسیدن به نتایج دلخواه
ماندگاری نتایج هایفوتراپی بین ۱ تا ۲ سال
جلسات درمانی کوتاه مدت بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه
روش درمانی آسان، بی‌دغدغه و بدون دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری
بدون استفاده از تزریق و برش‌
بدون خونریزی، درد و پانسمان
افزایش ماندگاری نتایج جراحی‌های زیبایی
بدون خونریزی، درد و پانسمان
هزینه‌ی بسیار کمتر نسبت به جراحی

هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟

از بین بردن غبغب و افتادگی گردن
ایجاد خط فک و زاویه سازی فک
رفع افتادگی پلک و چین و چروک اطراف چشم
رفع پف زیر چشم
لیفت ابرو و پیشانی
لیفت صورت
لیفت ابرو و پیشانی
از بین بردن چربی شکم
صاف شدن پوست در ناحیه بیکینی
از بین بردن خطوط عمیق روی صورت
رفع افتادگی پوست در ناحیه قفسه سینه
از بین بردن چربی و ایجاد پوست سفت در ناحیه ران

احتمالا عبارت هایفوتراپی یا هایفو را در کلینیک‌های زیبایی یا از زبان دوستانتان شنیده‌اید. هایفوتراپی یکی از روش‌های جدید برای جوانسازی پوست و سفت شدن آن است. این روش برای بسیاری از خانم‌ها و آقایان کاربرد دارد. هایفو (HIFU) مخفف کلمه «High-Intensity Focused UltraSound» بوده و به معنای اولتراسوند متمرکز با شدت بالا است. اولتراسوند انرژی فراصوتی است که در این روش زیبایی استفاده می‌شود.

اگر قصد جوانسازی پوست و هایفوتراپی را دارید، حتما با چند پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی مشاوره داشته باشید. سوالات و انتظارات خود را با پزشک مطرح کنید. پزشک شما را در انتخاب بهترین روش زیبایی راهنمایی می‌کند.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی یک روش زیبایی نسبتا جدید است. برخی افراد این روش را جایگزین غیرتهاجمی و بدون درد لیفت صورت می‌دانند. در این روش از انرژی فراصوت برای تحریک کلاژن‌سازی استفاده می‌شود. تولید کلاژن به سفت شدن پوست کمک می‌کند. اولین بار از هایفو برای درمان تومور استفاده شد. از سال ۲۰۰۸ این روش در متدهای زیبایی کاربرد پیدا کرد. هایفوتراپی در سال ۲۰۰۹ توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای لیفت ابرو تایید شد. پس از آن در سال ۲۰۱۴ کاربرد آن برای رفع چین و چروک و افتادگی ناحیه گردن و لیفت سینه مورد تایید قرار گرفت.

چندین آزمایش در طول سال‌ها مشخص کرده است که هایفو برای لیفت صورت و رفع چین و چروک موثر بوده و کاملا بی‌خطر است. اثرات این روش چند ماه پس از درمان به خوبی قابل مشاهده است. هایفو می‌تواند جایگزین خوبی برای جراحی لیفت صورت باشد. به خصوص جوانانی که نمی‌خواهند، برای لیفتینگ زیر تیغ جراحی بروند. البته در افرادی با افتادگی پوست شدید هایفو به خوبی جراحی لیفت صورت عمل نمی‌کند. به طور کلی نظرات کسانی که هایفوتراپی انجام ‌داده‌اند، مثبت است و این روش توسط بسیاری از متخصصان زیبایی پیشنهاد می‌شود.

نحوه‌ی کار هایفوتراپی

هایفو از انرژِی فراصوت متمرکز برای هدف قرار دادن لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌کند. انرژی اولتراسوند باعث گرم شدن لایه‌های پوست می‌شود. زمانی که سلول‌های ناحیه مورد نظر به درجه حرارت خاصی برسند، آسیب سلولی اتفاق می‌افتد. این آسیب سلولی خطری نداشته و در واقع سلول‌ها را تحریک به کلاژن‌سازی می‌کند. کلاژن پروتئینی است، که ساختار پوست را حفظ کرده و وجود آن باعث جوانسازی می‌شود.

انرژی اولتراسوند با تولید کلاژن باعث می‌شود، پوست سفت‌تر و محکم‌تر شود. این فرکانس روی بافت خاصی در لایه‌های زیرین پوست تاثیر می‌گذارد و هیچ آسیبی به لایه‌های فوقانی پوست نمی‌زند.

انواع هایفوتراپی

از هایفوتراپی و اولتراپی برای جوانسازی و ترمیم پوست نواحی مختلف استفاده می‌شود. هایفو یک روش بسیار موثر بوده و علاوه بر رفع چین و چروک به لیفتینگ صورت و بدن نیز کمک می‌کند. این روش غیرتهاجمی بوده و درد بسیار کمی دارد. برخی از کاربردهای هایفو عبارتند از:

 • هایفوتراپی غبغب
  هایفوتراپی به رفع چربی و افتادگی پوست کمک می‌کند. با استفاده از این روش می‌توان غبغب را تا حدی از بین برد.
 • هایفوتراپی بینی
  از هایفوتراپی می‌توان برای لیفت بینی و رفع خطوط روی بینی نیز استفاده کرد. این روش غیرتهاجمی بوده و نتیجه مطلوبی ایجاد می‌کند.
 • هایفوتراپی شکم
  انرژی اولتراسوند می‌تواند به لایه‌های چربی نفوذ کرده و سلول‌های چربی را از بین ببرد. به همین دلیل این روش برای ناحیه شکم نیز موثر بوده و چربی این ناحیه را کمتر می‌کند. البته برای نتیجه بهتر باید همراه با هایفو ورزش و رژیم غذایی را در برنامه خود قرار داد.
 • هایفوتراپی واژینال
  معمولا خانم‌ها با زایمان یا افزایش سن دچار مشکلاتی در ناحیه واژن می‌شوند. با استفاده از هایفو واژن می‌توان کلاژن‌سازی در این ناحیه را افزایش داده و پوست صاف و سفت ایجاد کرد. پس از درمان افتادگی پوست در این ناحیه برطرف می‌شود.
 • هایفوتراپی ابرو
  یکی از روش‌های لیفت ابرو بدون جراحی روش هایفو است. هایفو با رفع چین و چروک و تولید کلاژن باعث بالا رفتن ابروها می‌شود.
 • هایفوتراپی افتادگی پلک
  هایفو در از بین بردن چربی‌ها نیز موثر است. این دستگاه، چربی ناحیه پلک بالا را از بین برده و با ایجاد کلاژن به سفت شدن پوست کمک می‌کند. هایفوتراپی مانند لیفت چشم یا جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی)، برای از بین بردن خطوط دور چشم نیز موثر بوده و نواقص این ناحیه را برطرف می‌کند.
 • هایفوتراپی پیشانی
  در ناحیه پیشانی می‌توان خطوط افقی و عمیق را با استفاده از هایفو از بین برد. با صاف و سفت شدن پوست در این ناحیه لیفت پیشانی انجام شده و ظاهر صورت مطلوب می‌شود.

انواع دستگاه‌های هایفوتراپی

دستگاه هایفوتراپی و اولتراپی در مدل‌های مختلف موجود است. قیمت هایفو بر اساس فناوری و دستگاه مورد استفاده تعیین ‌می‌شود. برخی دستگاه‌ها قوی‌تر بوده و درد بسیار کمتری دارند. اما برخی چند پلتفرمی بوده و در واقع هایفو بخش کوچکی از دستگاه محسوب می‌شود. این نوع دستگاه‌ها قدرت کمتری دارند. زیرا از چند فناوری مختلف تشکیل شده‌اند.

بهترین دستگاه هایفوتراپی دستگاهی است که تنها مختص فناوری هایفو باشد. هزینه این دستگاه‌ها بالاتر بوده، اما نتیجه رضایت‌بخش زودتر حاصل می‌شود.

اگر به دنبال بهترین کلینیک هایفوتراپی هستید، باید ابتدا دستگاه هایفو موجود در کلینیک را بررسی کنید. در جلسه مشاوره با متخصص پوست می‌توانید در مورد نوع دستگاه اطلاعات لازم را به دست آورید. دستگاه‌هایی که تنها مختص هایفو هستند، ممکن است حتی در یک جلسه نتیجه مناسب را ایجاد کنند.

نکات مهم قبل از هایفوتراپی

برای انجام هایفوتراپی نیازی به آمادگی خاصی نیست. تنها باید پیش از هایفو تمام محصولات آرایشی و مراقبت از پوست را به طور کامل پاک کنید. برای شروع درمان ابتدا متخصص ناحیه مورد نظر را به طور کامل تمیز کرده و از کرم بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. پس از آن ژل اولتراسوند روی آن قسمت قرار گرفته و سپس کار با دستگاه هایفو شروع می‌شود.

قبل از انجام هایفو در معرض مستقیم آفتاب قرار نگیرید. آفتاب سوختگی یا برنزه شدن پوست مانعی برای انجام هایفو است. همچنین استفاده از مواد شیمیایی که باعث تحریک پوست می‌شوند، برای درمان هایفو مضر هستند.

در صورتی که از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنید حتما به پزشک اطلاع دهید. ممکن است پزشک توصیه کند ۲ هفته قبل از هایفو مصرف داروها را متوقف کنید.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی

بعد از انجام درمان هایفوتراپی باید تا چند هفته از آفتاب مستقیم یا سرمای شدید دوری کنید. آفتاب شدید باعث هایپرپیگمانتاسیون، آفتاب سوختگی و آسیب به پوست می‌شود. بهتر است از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. این مراقبت‌ها باید تا زمان تکمیل فرآیند کلاژن‌سازی و سفت شدن پوست انجام شود.

پس از درمان از خاراندن پوست خودداری کنید. این عمل باعث آسیب پوستی می‌‌شود. همچنین باید مصرف الکل را متوقف کرد. سعی کنید در این مدت آب زیاد بنوشید. آب سرعت کلاژن‌سازی را بهبود می‌بخشد.

بهتر است تا چند هفته هنگام حمام کردن از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. تمامی این موارد باعث می‌شود، روند کلاژن‌سازی بهتر انجام شده و نتیجه ماندگاری بیشتری داشته باشد.

مزایای هایفوتراپی

طبق گفته انجمن جراحی پلاستیک آمریکا هایفو و سایر روش‌های زیبایی بدون جراحی در چند سال گذشته بسیار محبوب شده و تقاضای زیادی داشته ‌اند. نظرات درباره هایفوتراپی معمولا مثبت است. هایفو در جوانسازی پوست بسیار موثر بوده و مزایای زیر را به همراه دارد:

 • کاهش چین و چروک
 • سفت شدن پوست افتاده در ناحیه گردن
 • لیفت گونه، ابرو و پلک‌ها
 • زاویه‌سازی فک
 • سفت شدن ناحیه سینه
 • صاف شدن پوست

مضرات و عوارض هایفوتراپی

عوارض هایفوتراپی زیاد نبوده و در عرض چند روز از بین می‌رود. در حین عمل هایفو ممکن است، کمی درد حس شود. در برخی افراد با هر پالس الکتریکی احساسی شبیه به وارد شدن خار در پوست تجربه می‌شود. اگر نگران درد هستید، حتما پیش از عمل با پزشک خود مطرح کنید. ممکن است، پزشک قبل از شروع هایفو مصرف استامینوفن یا داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن را پیشنهاد دهد.

بلافاصله بعد از درمان ممکن است، قرمزی یا تورم خفیفی را تجربه کنید. این عارضه پس از چند ساعت به طور کامل برطرف می‌شود.

در برخی افراد احساس سوزن سوزن شدن برای چند هفته ادامه خواهد داشت.

یکی از عارضه‌های نادر کبودی و بی‌حسی موقت است. این حالت پس از چند روز از بین می‌رود. اگر این روش توسط یک دکتر پوست آموزش دیده و باتجربه انجام شود، بسیار ایمن است. به راحتی می‌توان پس از انجام این عمل به کارهای روزمره مشغول شد.

هزینه هایفوتراپی

هزینه هایفو و سایر روش‌های زیبایی بدون جراحی به نسبت جراحی لیفت صورت بسیار کمتر است. به همین دلیل افراد تمایل به انجام این روش به جای جراحی دارند. قیمت هایفوتراپی برای آقایان و خانم‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. تجربه متخصص پوست و موقعیت کلینیک در قیمت‌گذاری موثر است. همچنین تعداد جلسات مورد نیاز برای تکمیل درمان بسیار مهم است.

از آن‌جایی که هایفو یک روش زیبایی محسوب می‌شود، بیمه درمانی هزینه آن را پوشش نمی‌دهد. بیمه تنها هزینه درمان‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد، که پزشک آن را ضروری بداند. هایفو توسط هیچ پزشکی توصیه درمانی نشده و فقط برای زیبایی پوست انجام می‌شود.

پرسش‌های متداول

01. هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟
افرادی که دچار افتادگی پوست و چین و چروک در نواحی مختلف صورت و بدن هستند، می‌توانند از روش هایفو استفاده کنند.
02. هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟
افراد دارای پوست آسیب دیده ممکن است، قبل از هایفوتراپی به درمان‌های دیگری نیاز داشته باشند. این روش برای افرادی که دارای عفونت یا ضایعات پوستی در ناحیه مورد نظر هستند، توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که آکنه شدید، کیستیک یا پروتزهای فلزی در ناحیه درمان دارند، از روش هایفو نباید استفاده کنند. خانم‌های باردار نیز نباید از روش‌های مختلف زیبایی مثل هایفو استفاده کنند. اگر تمایل به انجام این متد زیبایی دارید، حتما نظر متخصص زنان و پزشک زیبایی خود را جویا شوید. همچنین افرادی که سن بالایی دارند و افتادگی پوست ‌آن‌ها شدید است، با روش هایفو به نتیجه مطلوبی نمی‌رسند. دکتر پوست معمولا برای این افراد روش جراحی را پیشنهاد می‌دهد.
03. آیا هایفوتراپی برای لاغری کاربرد دارد؟
از آن‌جایی که انرژی هایفو به لایه‌های چربی نفوذ می‌کند، می‌تواند چربی‌ها را از بین ببرد. در ناحیه شکم، پهلوها و ران می‌توان از هایفو برای لاغری استفاده کرد. هایفوتراپی لاغری تا حدودی سلول‌های چربی را از بین برده یا کوچک می‌کند. برای تاثیر بهتر باید در کنار درمان هایفو ورزش و رژِیم لاغری را در برنامه روزانه قرار داد.
04. هایفوتراپی برای چه سنی مناسب است؟
ین روش برای تمامی افراد مناسب نیست. معمولا بهترین سن برای هایفوتراپی بالای ۳۰ سال است. این افراد دارای افتادگی پوست خفیف تا متوسط هستند و با هایفو به نتیجه مطلوب می‌رسند. اما افراد مسن با افتادگی پوست و چین و چروک شدید کاندید مناسبی برای هایفوتراپی نیستند. این افراد احتمالا با روش‌های جراحی به نتیجه مطلوب می‌رسند.
05. آیا می‌توان برای رفع سیاهی دور چشم از هایفوتراپی استفاده کرد؟
برای رفع تیرگی دور چشم روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توان از فیلر زیر چشم، مزوتراپی یا آر اف فرکشنال استفاده کرد. یکی از روش‌های موثر استفاده از هایفوتراپی است. برای رفع تیرگی دور چشم تقریبا ۳ جلسه درمان مورد نیاز است. در این روش با کلاژن‌سازی و تحریک لا‌یه‌های پوست رنگدانه‌های اطراف چشم تغییر رنگ داده و از حالت کبودی خارج می‌شوند.
06. آیا هایفوتراپی برای زاویه سازی صورت کاربرد دارد؟
هایفوتراپی به سفت شدن پوست نواحی مختلف صورت کمک کرده و چربی اضافی را از بین می‌برد. در صورتی که از هایفو در قسمت فک و چانه استفاده شود، به زاویه سازی صورت کمک می‌کند.
07. هایفوتراپی در چند جلسه انجام می‌شود؟
تعداد جلسات هایفو به تشخیص پزشک و میزان افتادگی پوست بستگی دارد. برای بسیاری از افراد با افتادگی‌های خفیف یک جلسه درمان کفایت می‌کند. اما برخی افراد به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. پزشک ممکن است، تا ۳ جلسه درمان برای شخص توصیه کند. اگر در مرکز هایفوتراپی از دستگاه‌های جدید و به روز استفاده شود، تعداد جلسات مورد نیاز کمتر شده و هزینه شما پایین می‌آید. هایفوتراپی چقدر دوام دارد؟ یکی از سوالات مهم افراد در مورد این روش این است، که آیا تاثیر هایفوتراپی ماندگار است؟ روش‌های زیبایی بدون جراحی هر چند وقت یک بار نیاز به تمدید دارند. هیچ کدام از این روش‌ها دائمی نبوده و تاثیر آن‌ها پس از مدتی از بین ‌می‌رود. تمدید هایفوتراپی به شرایط شخص و نتیجه درمان بستگی دارد. اما به طور معمول هر ۱۲ ماه باید هایفو تمدید شود.
08. هایفوتراپی بهتر است یا تزریق ژل؟
یکی از سوالات متداول افراد این است، که هایفو بهتر است یا تزریق ژل؟ باید گفت هر دو این روش‌ها بسیار کاربردی بوده و متخصصان زیبایی از این دو روش برای ترمیم و جوانسازی پوست استفاده می‌کنند. اما مناسب بودن هر کدام از آن‌ها به شرایط شخص و انتظارات او بستگی دارد. اگر در قسمتی در صورت نیاز به افزایش حجم باشد، تزریق فیلر گزینه بهتری است. به عنوان مثال افرادی که تیرگی زیر چشم آن‌ها به دلیل گودی در این ناحیه است، با تزریق ژل نتیجه بهتری می‌گیرند. افتادگی در ناحیه گونه نیز با تزریق ژل و حجیم شدن این ناحیه برطرف می‌شود. اما افرادی که تمایل دارند، به طور کلی لیفت صورت انجام دهند و افتادگی خفیف تا متوسط دارند، با استفاده از هایفو به نتیجه دلخواه می‌رسند. همچنین برای رفع غبغب و افتادگی در ناحیه چانه و گردن استفاده از هایفو موثرتر می‌باشد.
09. آیا هایفوتراپی درد دارد؟
این روش به نسبت بسیاری از روش‌ها درد کمی دارد. ممکن است، در زمان انجام هایفو پالس‌های الکتریکی را روی صورت احساس کرده و یا حس خارش را تجربه کنید. نمی‌توان گفت، هایفو بدون درد است. اما درد آن کاملا قابل تحمل است. این درد در نواحی مختلف صورت و بدن تفاوت دارد.

دانلود راهنمای هایفوتراپی

با استفاده از کاتالوگ‌های مرکز تخصصی زیبایی دکتر صیحانی، می‌توانید روند انجام هایفوتراپی، مراقبت‌های پس از انجام هایفوتراپی و لیست هزینه‌ها را مطالعه کنید. شایان‌ذکر است برای حصول نتیجه بهتر در فرآیند درمان مطالعه‌ی دقیق این بروشورهای پزشکی و عمل به آن‌ها، موجب افزایش ماندگاری هایفوتراپی انجام شده در مرکز می‌شود.