دستگاه میلینگ دندانپزشکی برای ساخت پروتز دندان طراحی شده است که توسط نرم‌افزار اطلاعات بدست آمده به دستگاه تراش (Miling) ارسال می‌شود تا کارهای لازم برای تراش ان توسط نرم‌افزار CAM انجام گیرد. بعد از تراش پروتز مورد نظر رنگ‌آمیزی می‌شود و سپس برای به‌دست آوردن رنگی ثابت و یک‌دست داخل کوره دندان پزشکی پخته می‌شود و در نهایت بعد از تست و اطمینان از مناسب بودن ان توسط سمان، چسبانده می‌شود.

8

کاربردها میلینگ در دندانپزشکی

ساخت پروتزهای دندانی
ساخت بریج و تاج دندان
ساخت اسپلینت‌های دندان
ساخت اباتمنت‌های سفارشی

مزایای میلینگ دندانسازی

افزایش ظرفیت تولید
کاهش زمان درمان
نتایج باکیفیت‌تر و قابل اعتمادتر
دقت بسیار بالا
سرعت تولید قابل توجه

در حال حاضر کمبود تکنسین‌های دندانپزشکی در ایران احساس می‌شود. از هر سه نفر در در ایران یک نفر (بیش از ۵ میلیون نفر) از روکش، بریج، ایمپلنت و یا دندان مصنوعی استفاده می کنند و تنها هزار آزمایشگاه دندانپزشکی وجود دارد که این پروتزها را ساخته و تعمیر می کنند. در آینده‌ی نزدیک، ایران به‌دلیل بافت جمعیتی، ناگزیر شاهد افزایش جمعیتی خواهد بود که به پروتز نیاز دارند. با افزایش تقاضا برای مراقبت از دندان در جامعه‌ای که در حال پیری است، انتظار می‌رود حجم کار تکنسین‌های دندانپزشکی نیز افزایش یابد. دستگاه‌های میلینگ که پردازش پروتزها را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند و حجم کار تکنسین‌ها را کاهش می‌دهند، بدون شک یکی از تجهیزات مورد تقاضا در آینده خواهند بود.

دستگاه میلینگ دندانپزشکی چیست؟

میلینگ دندانپزشکی یک دستگاه برش است که از سیستم CAD/CAM استفاده می‌کند. این سیستم به‌طور خودکار پروتزها و روکش‌های دندانپزشکی را برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، پردازش می‌کند. ماده دندانی به شکل دیسک با استفاده از یک ابزار (به‌عنوان مثال، میله فرز) به شکل دندان بریده می‌شود.

انواع مختلفی از مواد دیسکی از جمله زیرکونیا غیرفلزی، سرامیک، موم و PMMA (رزین اکریلیک) و فلزاتی مانند تیتانیوم و کبالت وجود دارد. هر ماده دارای ویژگی‌های خاص خود مانند مقاومت در برابر تغییر رنگ و خرابی و پرداخت است و با توجه به نیاز، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه میلینگ بسیار دقیق و سریع است اما برای به‌دست آوردن نتیجه درست، به نوع مناسبی از دستگاه CNC و نرم‌افزار CAM نیاز دارید. ماشین‌های CNC موجود در ۳، ۴ یا ۵ محور کار می‌کنند. نوع انتخابی بستگی به نوع کار دارد. برای ساخت روکش و بریج می‌توان با یک دستگاه ۴ محوره کار را انجام داد اما برای ایمپلنت‌های زاویه‌دار به یک دستگاه CNC پنج‌محوره و یک نرم‌افزار CAM پنج‌محوره نیاز خواهد بود.

میلینگ برای تاج دندان و بریج

ترمیم تاج و ساخت بریج  پرکاربردترین مورد استفاده از میلینگ در دندانسازی است. برای تراش دادن مواد نرم، به یک دستگاه بسیار دقیق نیاز است. اکثر دستگاه‌های میلینگ برای زیرکونیا به‌صورت خشک و با یک سیستم مکشِ گرد و غبار انجام می‌شود. از طرف دیگر، زیرکونیا را می‌توان مرطوب با آبِ در حال چرخش، تراش داد. با این روش سطح بهتری از تاج و بریج به‌دست می‌آید اما این خطر وجود دارد که آب زیرکونیا را تغییر رنگ دهد.

مواد سرامیک شیشه‌ای لیتیوم دی سیلیکات مانند مواد E-Max معمولاً از یک بلوک کوچک تک‌واحدی مرطوب بریده می‌شوند. مواد دی سیلیکات لیتوم به زیبایی، استحکام و اتصال خوب‌شان شناخته می‌شوند.

میلینگ برای اسپلینت دندان

اسپلینت دندانی به‌طور ایده‌آل از مواد اکریلیک یا PMMA ساخته می‌شوند. نرم‌افزار طراحی دندانپزشکی Exocad دارای یک ماژول برای طراحی اسپلینت است. این اسپلینت‌ها از قالب‌گیری یا اسکن داخل دهانی طراحی شده و تنها حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا تکمیل شود. تراش CNC را می‌توان در آسیاب ۴ یا ۵ محوره انجام داد.

میلینگ برای پروتز دندان

پروتزهای کامل را می‌توان با PMMA صورتی یا مواد مشابه ساخت. نرم‌افزار طراحی دندانپزشکی Exocad دارای یک ماژول Full Denture عالی برای طراحی پروتزهای کامل دندان است. پایه پروتزهای دندان از قالب‌گیری یا اسکن داخل دهانی طراحی شده است و تنها حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا پایان یابد. تراش CNC را می‌توان در آسیاب ۵ محوره انجام داد. ساخت دندان‌ها را می‌توان با میلینگ، پرینت سه‌بعدی یا با استفاده از دندان‌های از پیش ساخته شده از یک تامین‌کننده، انجام داد.

میلینگ برای میله‌های دندانی و اباتمنت‌های سفارشی

میله‌های دندانی معمولا از فلز، تیتانیوم یا کبالت کروم ساخته می‌شوند. ملیه‌ها از قالب‌گیری یا اسکن داخل دهانی با ایمپلنت در ماژول نوار دندانی Exocad طراحی شده و تنها حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا پایان یابد. برای ساخت میله به یک تراش CNC پنج‌محوره برای برش فلز نیاز دارید. این آسیاب بسیار قوی‌تر از آسیاب مورد نیاز برای برش ترمیم‌های زیرکونیا است. فرآیند برش پیچیده‌تر است زیرا ما با استفاده از برش‌های کوچک، فلز را تراش می‌دهیم.

ویژگی‌های میلینگ دندانپزشکی

دقت در ساخت

با میلینگ دندانسازی، دقت قطعه‌ی نهایی به طور معمول حدود ۱۵ میکرومتر است. دقت بسیار مهم است زیرا به تناسب طرح درمان و ترمیم از آسیب به دندان در آینده جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال، اگر روکش ساخته شده در دهان به درستی قرار نگیرد، می‌تواند فضایی بین روکش و دندان تراش خورده یا بین دندان ولثه ایجاد کند که موجب پوسیدگی یا عفونت‌های بعدی شود.

نتایج بلندمدت

با توجه به اینکه اکثرا از میلینگ‌های دندانسازی برای تراش زیرکون در لابراتوارهای دندانسازی استفاده می‌شود یکی از ویژگی‌های بارز این نوع ترمیم این است که این فلز اشعه‌ی ایکس را مسدود نمی‌کند، دندانپزشکان به راحتی می‌توانند پوسیدگی احتمالی را که ممکن است در زیر ترمیم کامل زیرکونیا رخ دهد، پیگیری کنند، ولی روکشهای طلا و PFM تابش اشعه ایکس را مسدود می‌کنند.

علاوه بر این، از آنجایی که CAD/CAM دستگاههای میلینگ دندانسازی تضمین می‌کنند که دندانپزشکان می‌توانند ترمیم نهایی و کامل را در عرض یک هفته انجام دهند، پزشکان دریافته‌اند که می‌توانند کنترل کاملی بر روند طراحی مناسبی از ترمیم را برای بیماران خود داشته باشد.

سیستم کدکم این امکان را می‌دهد تا یک پروتز دقیق و ظریف دندانی طراحی و ساخته شود و اعتماد به نفس متخصص و یا دندانساز در ساخت پروتزی که به خوبی متناسب باشد و دوام و ماندگار بیشتری داشته باشد، تقویت می‌کند و بیمارانی که با این روش درمان می‌شوند، عوارض جانبی کمتری برای درمان خواهند داشت.