ترمیم دندان

ترمیم دندان یکی از خدمات دندانپزشکی است و به عملی می‌گویند که قسمت‌های پوسیده یا شکسته ساختار دندان را بازسازی می‌کند و یا دندان‌های از‌دست‌رفته‌ی شما را جایگزین می‌کند.

ترمیم دندان دکتر رامتین صیحانی

کاربردهای ترمیم دندان

ترمیم دندان‌های دچار پوسیدگی‌های سطحی یا عمیق
ترمیم دندان‌هایشان شکسته یا دچار لب‌پریدگی
ترمیم دندان‌های ضعیفی
ترمیم دندان‌های رنگ‌گرفته
ترمیم دندان‌هایی که با پلاک و یا جرم آسیب دیده‌اند
ترمیم دندان‌های شیری آسیب‌دیده پیش از موعد افتادن

مزایای ترمیم دندان

بهبود عملکرد دندان
بهبود و اصلاح شکل و رنگ دندان
بهبود زیبایی لبخند
اصلاح جویدن غذا و بهبود عملکرد دستگاه گوارش
بهبود حوه صحبت‌کردن و تلفظ کلمات تأثیر

اگر دندان‌های شما کج یا فرسوده شده‌است و یا تغییر رنگ داده، علم پزشکی همیشه راهی برای درمان پیش روی شما می‌گذارد. تقریبا نیمی از جهان از مشکلات دندانی رنج می‌برند شما تنها فردی نیستید که دچار این مشکل شده‌اید. درصورتی‌که دندان شما آسیب دیده‌باشد، احتمالا دندانپزشک ترمیم دندان را به شما پیشنهاد می‌دهد. ترمیم دندان نه تنها آسیب‌های ناشی از پوسیدگی را رفع می‌کند، عملکرد طبیعی دندان‌های شما را بازیابی می‌کند و ظاهر زیبای دندان را احیا می‌کند.

تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا انواع روش‌های ترمیم دندان را به شما معرفی کنیم. می‌توانید شرایط دندانتان را با هر کدام از این روش‌ها تطبیق دهید و متوجه شوید کدام روش به درد شما می‌خورد. انتخاب دندانپزشک در نتیجه نهایی ترمیم دندان اهمیت زیادی دارد، چون در بسیاری از روش‌های ترمیم دندان، دقت و ظرافت کار دندانپزشک حرف اصلی را می‌زند.

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان یکی از خدمات دندانپزشکی است و به عملی می‌گویند که قسمت‌های پوسیده یا شکسته ساختار دندان را بازسازی می‌کند و یا دندان‌های از‌دست‌رفته‌ی شما را جایگزین می‌کند. بازسازی ساختار دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک‌می‌کند و باعث پیشگیری از دندان درد می‌شود.

ساختار دندان ممکن است به دلایل متعددی دچار ضعف، پوسیدگی، شکستگی یا زوال شده‌باشد که این مشکلات را می‌توان با ترمیم دندان بازسازی یا جایگزین کرد. حتی اگر ترمیم قبلی شما آسیب دیده‌است، می‌توان مجددا آن را بازیابی کرد. روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

انواع روش‌های ترمیم دندان

روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد که می‌تواند ظاهر و عملکرد دندان شما را بازیابی کند. نوع روشی که برای شما استفاده می‌شود، به نوع و میزان آسیب دندانی بستگی دارد. شما باید قبل از اقدام برای پر کردن دندان، عکس رادیولوژی دهان و دندان بگیرید.

ترمیم دندان معمولا به دو روش کلی انجام می‌شود که عبارتند از:

 • ترمیم مستقیم: این روش معمولا به عنوان پر‌کردن دندان شناخته‌می‌شود و از مواد مختلفی برای پر‌کردن استفاده می‌شود. در روش‌های ترمیم مستقیم دندان مواد ترمیمی مستقیما در ناحیه مشکل مورد استفاده قرار‌می‌گیرد. علاوه‌بر پر کردن، باندینگ دندان هم جزو روش‌های مستقیم ترمیم دسته‌بندی می‌شود.
 • ترمیم غیرمستقیم: برخلاف روش‌های ترمیم مستقیم، مواد مورد استفاده برای ترمیم غیرمستقیم به‌طور مستقیم روی دندان اعمال نمی‌شود. در ترمیم غیرمستقیم دندان، مواد ترمیمی در آزمایشگاه و بر اساس قالبی از دندان بیمار ساخته‌می‌شود، سپس ترمیم جامد و از‌ پیش‌ ساخته‌شده روی دندان قرار می‌گیرد. در این روش دندانپزشک از راه‌های مختلفی برای ترمیم استفاده می‌کند. روش ترمیم غیرمستقیم گران‌تر از روش مستقیم است اما دندان‌های شما زیباتر به نظر می‌رسند و ماندگاری بیشتری دارند.

روش‌های ترمیم غیرمستقیم دندان عبارت‌ند از:

 • ایمپلنت
 • بریج
 • روکش
 • پروتز
 • ونیر
 • اینله و انله

پر کردن دندان (ترمیم دندان پوسیده)

زمانی‌که بر اثر پوسیدگی، در دندان‌های شما حفره‌ای ایجاد شود دندانپزشک به شما پر کردن دندان را پیشنهاد می‌دهد و رایج‌ترین نوع ترمیم برای رفع پوسیدگی و حفره‌های دندان است. از پر‌کردن دندان فقط می‌توان برای پر‌کردن حفره‌های کوچک استفاده‌کرد. اگر آسیب به دندان گسترده‌تر باشد، نوع دیگری از ترمیم انتخاب می‌شود.

دندانپزشک برای اینکه دندان را با روش پر‌کردن ترمیم کند، ابتدا حفره دندان را تمیز می‌کند، سپس اقدام به پر‌کردن آن می‌کند. برای پر‌کردن دندان از چندین ماده مختلف استفاده می‌شود. اگر دندان‌های جلویی شما پوسیده است و هنگام صحبت‌کردن یا خندیدن مشخص می‌شود، دندانپزشک از مواد همرنگ دندان برای ترمیم استفاده می‌کند. گاهی پوسیدگی به عصب دندان رسیده‌است و تشخیص پزشک ابتدا عصب کشی دندان است. روش‌های مستقیم پر‌کردن دندان عبارتند از:

آمالگام نقره (ترمیم دندان شکسته عقب)

آمالگام از نظر ایمنی و مقاومت در برابر سایش قابل اعتماد و موثرترین است. این ماده پرکننده ترکیبی از ۵۰٪ جیوه و ۵۰٪ نقره، قلع، روی و مس است. مزیت اصلی آن قیمت ارزان در کنار سهولت استفاده است. این ماده رایج‌ترین ماده پر‌کننده دندان است.

یکی از نقطه ضعف‌های آمالگام این است که همرنگ دندان نیست و ظاهر خوبی روی دندان ایجاد نمی‌کند. از طرفی می‌تواند منبسط یا منقبض شود. به همین دلیل ممکن است باعث ترک‌خوردن دندان شما شود. ترک‌خوردن پر‌شدگی دندان می‌تواند باعث شود که بقایای غذا و باکتری‌ها زیر مواد پرکننده به دام بیفتند و باعث پوسیدگی دندان شوند.

گلاس آینومر

گلاس آینومرها همرنگ دندان هستند و از پودر شیشه و اسید‌اکریلیک ساخته‌شده‌اند. از این نوع پرکننده برای پرکردن حفره‌های کوچک استفاده می‌شود. درواقع گلاس آینومر مانند یک درزگیر عمل می‌کند. گلاس آینومر نمی‌تواند فشار زیادی را تحمل کند و معمولا در جایی استفاده می‌شود که نیازی به تحمل فشار زیاد ناشی از جویدن نداشته‌باشد.

رزین آینومر

رزین آینومر همان گلاس آینومر است که با رزین اصلاح شده‌است. این نوع آینومر دارای رنگ میناست و ظاهر مطلوبی دارد. ماندگاری رزین آینومر نسبت به گلاس آینومر بیشتر است. آینومرها برای کودکان انتخاب بسیار خوبی هستند، زیرا قیمت متوسطی دارند، جابه‌جا نمی‌شوند، همرنگ دندان هستند و می‌توانند با آزاد‌کردن فلوراید از پوسیدگی دندان کودکتان جلوگیری کنند.

ترمیم دندان با کامپوزیت

کامپوزیت جدیدترین ماده برای پر‌کردن دندان است و بیش از سایر روش‌ها محبوب است. کامپوزیت همرنگ دندان است و منقبض و منبسط نمی‌شود و به دندان هیچ آسیبی نمی‌رساند. این نوع پرکننده نسبت به گلاس آینومر معمولی و رزین آینومر قوی‌تر و بادوام‌تر است اما به اندازه آمالگام نقره‌ای مستحکم و ماندگار نیست.

برای پر‌کردن دندان ممکن است دندانپزشک از روش‌های غیرمستقیم استفاده کند. در روش پرکردن غیرمستقیم دندان که به اینله و آنله معروف است، دندانپزشک ممکن است از طلا، سرامیک یا چینی ذوب شده، استفاده کند. سرامیک از نظر رنگ و شفافیت، شبیه مینای دندان طبیعی است.

ترمیم دندان به‌روش اینله و آنله

اینله و آنله یک روش ترمیم غیرمستقیم است و برای ترمیم دندان‌هایی استفاده می‌‌شود که به طور قابل‌توجهی در اثر پوسیدگی دندان آسیب دیده‌اند. در این روش به‌طور سنتی از فلز، کامپوزیت یا چینی استفاده می‌شود.

از اینله برای پر‌کردن حفره در مرکز دندان استفاده می‌شود. اینله نه تنها حفره دندان را پر می‌کند، بلکه سطح جویدن و گاهی کناره‌های دندان را هم می‌پوشاند. آنله‌ها برای ترمیم دندانی انتخاب می‌شوند که علاوه‌بر قسمت مرکزی، ساختار بیرونی دندان هم آسیب دیده‌است. آنله سطح وسیع‌تری از دندان را می‌پوشاند.

برای انجام اینله یا آنله شما باید ۲ بار به دندانپزشک مراجعه کنید. در اولین ویزیت، بافت پوسیده از دندان برداشته و دندان تمیز و ضدعفونی می‌شود. سپس دندانپزشک دندان را برای قرار‌دادن اینله یا آنله آماده می‌کند و قالبی از دندان می‌سازد. در نهایت، بیمار با یک آنله یا اینله موقت به خانه فرستاده می‌شود. در ویزیت دوم، آنله یا اینله موقت برداشته و دندان تمیز می‌شود. سپس آنله یا اینله دائمی روی دندان نصب می‌شود.

باندینگ دندان

پیوند یا باندینگ دندان، برای بهبود ظاهر و رنگ دندان استفاده می‌شود. در این روش از یک بتونه همرنگ دندان برای ترمیم ترک‌ها، کاهش فاصله دندان‌ها یا تغییر شکل دندان‌ها استفاده می‌شود. این روش بسیار عالی است زیرا شکل و رنگ ماده باندینگ با رنگ و زیبایی دندان شما مطابقت دارد. پس از انجام باندینگ، با استفاده از نور یا لیزر مواد آن در دهان خشک شده و سپس صیقلی می‌شود.

باندینگ دندان یک روش مستقیم ترمیم دندان است، زیرا ماده‌ای که برای ترمیم دندان استفاده می‌شود مستقیما روی دندان استفاده می‌شود.

روکش‌های دندانی

روکش‌های دندانی مثل یک کلاهک یا تاج هستند که روی کل دندان قرار می‌گیرند. گاهی روکش دندان روی ایمپلنت دندانی قرار می‌گیرد. روکش دندان برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • دندان‌هایی که پوسیده هستند و حفره‌ی آن به اندازه‌ای بزرگ است که قابل پرکردن نیست.
 • دندان‌هایی که بسیار ضعیف هستند و یا ترک خورده‌اند.
 • دندان‌های بیش‌ازحد فرسوده.

درواقع روکش‌ها برای درمان دندان‌های به شدت آسیب‌دیده استفاده می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کل دندان خارجی را در‌بر‌بگیرند. دندانپزشک ابتدا از دندان شما قالب می‌گیرد و آن را به لابراتور می‌فرستد. او ممکن است یک روکش موقت روی دندان شما قرار دهد تا زمانی‌که روکش دائمی شما ساخته‌شود و آن را جایگزین دندان موقت کند.

روکش دندان با استفاده از سیمان دندانی چسبانده می‌شود و استحکام و ظاهر دندان را بهبود می‌بخشد. در بیشتر موارد، دندانپزشکان برای ساخت روکش از فلز، سرامیک یا ترکیبی از هر دو استفاده می‌کنند.

تاج‌های فلزی اغلب از جنس طلا و تیتانیوم هستند. برای روکش‌های سرامیکی از زیرکونیا، سیلیس یا آلومینا استفاده‌می‌کنند. روکش دندانی یک گزینه بادوام برای ترمیم دندان است و از پوسیدگی دندان در دراز مدت جلوگیری می‌کند.

بریج دندان

بریج‌ها نوعی دندان‌های مصنوعی هستند که برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته استفاده می‌شوند. بریج معمولا از پرسلن ساخته‌می‌شود و با رنگ طبیعی دندان‌های شما مطابقت دارد. بریج دندان ممکن است از چینی ساخته شده‌باشد که به یک فلز قوی‌تر در زیر آن متصل است.

برای بریج یک دندان ممکن است نیاز باشد دندان‌های مجاور سالم باشند تا دندان سالم ۲ طرف بریج، با روکش‌هایی به نام نگهدارنده پوشانده شوند، تا آن را در جای خود محکم نگه‌دارند یا ممکن است برای ایجاد استحکام، نیاز به حمایت از ایمپلنت‌های دندانی در زیر دندان باشد.

انواع مختلفی از پل‌ها وجود دارد، مانند:

 • بریج سنتی
 • بریج مریلند
 • بریج کنسول
 • بریج پشتیبانی از ایمپلنت.

تعداد دندان‌های از‌دست‌رفته و محل آنها تعیین‌کننده‌ی نوع بریج مورد نیاز شما خواهد‌بود. علاوه‌بر این، کیفیت دندان‌های تکیه‌گاه که در ۲ طرف بریج هستند هم اهمیت دارد. معمولا بریج تا ۱۵ سال دوام دارد.

ایمپلنت یا کاشت دندان

ایمپلنت‌ها ریشه‌هایی مصنوعی و فلزی (معمولا از جنس تیتانیوم) هستند که دندان‌های جایگزین مانند تاج یا بریج را در جای خود نگه‌‌می‌دارند. دو نوع اصلی ایمپلنت وجود دارد:

 • اندوستال: در این نوع ایمپلنت، برای ایجاد ریشه مصنوعی، استخوان فک سوراخ می‌شود.
 • ساب پریوستئال: در این نوع ایمپلنت، ریشه مصنوعی روی استخوان فک، یا بالای آن ایجاد می‌شود. ایمپلنت ساب پریوستئال، زمانی انجام می‌شود که استخوان فک برای انجام ایمپلنت اندوستال سالم نباشد و امکان ایجاد سوراخ روی استخوان فک وجود نداشته‌باشد.

ایمپلنت دندان شبیه به دندان‌های طبیعی است و می‌تواند به بهبود گفتار کمک‌کند. از نظر ظاهری هم یکی از بهترین روش‌های اصلاح لبخند است. انجام ایمپلنت چندین مرحله است که ممکن است چند ماه طول بکشد تا تکمیل شود، اما دوام و ماندگاری آن می‌تواند تا آخر عمر شما باشد.

ونیرها

ونیر دندان یک پوسته نازک است که ظاهر مینای واقعی دندان را دارد و روی دندان طبیعی را می‌پوشاند. استفاده از ونیر یک روش زیبایی دندان محسوب می‌شود. ونیرها هم سایز دندان‌ها را یک‌دست می‌کنند، هم شکل و رنگ دندان را اصلاح می‌کنند. اگر دندان شما شکسته است یا تغییر رنگ داده و لکه دارد یا از سایز و ظاهر آن رضایت ندارید، می‌توانید از ونیرها استفاده کنید. جنس روکش‌های دندان ۲ نوع است:

 • ونیر کامپوزیت: ونیرهای کامپوزیت در همان جلسه اول توسط دندانپزشک ساخته می‌شوند و مستقیما روی دندان‌ها متصل می‌شوند. این روش می‌تواند لبخند خیره‌کننده شما را بازگرداند و هرگونه نقص را پنهان کند.
 • ونیر چینی: ونیرهای چینی از سرامیک ساخته‌شده‌اند و همان هدفی را دارند که ونیرهای کامپوزیت ارائه می‌دهند. به این ونیرها لمینت سرامیکی هم گفته می‌شود. با این تفاوت که آنها در آزمایشگاه ساخته می‌شوند. این روش نیاز به ۲ جلسه ویزیت دارد: یکی برای آماده‌کردن دندان و قالب‌گیری از دندان و فرستان آن به لابراتور، دیگری برای قرار دادن ونیر روی دندان.

پروتز دندان

پروتز‌ دندان، دندان‌های مصنوعی متحرکی هستند که به عنوان جایگزینی برای دندان‌های از‌دست‌رفته استفاده می‌شود. دندان‌های مصنوعی دقیقا شبیه دندان‌ها و لثه‌های طبیعی هستند. در صورتی‌که تمام دندان‌های خود را به دلیل آسیب، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه از‌دست‌داده‌اید، می‌توانید از دندان مصنوعی استفاده‌کنید. حتی اگر تعدادی از دندان‌های طبیعی شما سالم است هم می‌توانید یک دندان مصنوعی برای جایگزینی دندان‌های از‌دست‌رفته با حفظ دندان‌های سالم داشته‌باشید. به این نوع دندان مصنوعی پروتز پارسیل می‌گویند. در برخی موارد، ممکن است قبل از نصب دندان مصنوعی نیاز باشد، دندان‌های ترک‌خورده یا پوسیده را بکشید. ۳ نوع پروتز وجود دارد:

 • پروتز معمولی: این نوع پروتز متحرک است و بعد از اینکه دندان‌های آسیب‌دیده کشیده‌شد، باید اجازه دهید بافت لثه التیام پیدا کند. پس از بهبود بافت لثه قابل استفاده است.
 • پروتز فوری: این نوع پروتز هم متحرک است و در همان روزی که آخرین دندان شما کشیده‌می‌شود، بدون اینکه برای التیام لثه صبر کنید، قابل استفاده است.
 • پروتز اوردنچر: اوردنچر زمانی استفاده می‌شود که هنوز تعدادی دندان سالم باقی‌مانده‌است و شما تمایل دارید دندان‌هایتان را حفظ کنید.

کاربردهای ترمیم دندان

امروزه دندانپزشکی با گذشته فرق‌های زیادی کرده‌است. شاید در گذشته اگر با دندان درد به دندانپزشک مراجعه می‌کردید، به شما پیشنهاد کشیدن دندان را می‌دادند. امروزه دیگر اینطور نیست. تمام تلاش دندانپزشک برای حفظ دندان‌های طبیعی خود فرد است. هیچ دندانی به اندازه‌ی دندان‌های طبیعی شما، کاربرد ندارد. بنابراین برای اینکه دندان‌های خود را حفظ کنید، بهتر است که روش‌های ترمیمی را بشناسید و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.

روش‌های ترمیم دندان برای افرادی که شرایط زیر را داشته‌باشند، کاربرد دارد:

 • افرادی که دندان‌های آنها دچار پوسیدگی‌های سطحی و یا عمیق شده‌است.
 • آنهایی که دندان‌هایشان شکسته است یا دچار لب‌پریدگی دندان‌ها شده‌اند.
 • افرادی که دندان‌های ضعیفی دارند و جنس دندان‌های آنها قوی نیست.
 • کسانی که می‌خواهند دندان‌های رنگ‌گرفته‌ی خود را ترمیم کنند.
 • آنهایی که پلاک دندانی و یا جرم دندانی به دندان‌هایشان آسیب زده‌است.
 • کودکانی که دندان‌های شیری آنها آسیب دیده‌است و هنوز موعد افتادن دندان‌های آنها نرسیده‌است.

ترمیم دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

ترمیم دندان تنها برای کسانی کاربرد دارد که دندان‌های آنها قابلیت حفظ شدن را داشته‌باشد. در مواردی که میزان شکستگی دندان زیاد است و یا مینای دندان به قدری از دست رفته‌است که نمی‌توان آن را ترمیم کرد، بهتر است از روش‌های جایگزین کردن دندان استفاده کرد. همچنین در مواردی ممکن است که دندان‌های فرد افتاده باشد و یا عفونت آن به قدری شدید باشد که به لثه و استخوان هم آسیب زده‌باشد. در چنین مواردی نمی‌توان دندان را ترمیم کرد و باید به فکر کشیدن یا روش‌های جایگزینی آن بود.

مزایا و معایب ترمیم دندان

ترمیم دندان روش‌های مختلفی دارد که هر یک مزایا و معایب خاص را دارند. در این قسمت به‌طورکلی مزایا و معایب ترمیم دندان را بررسی می‌کنیم:

ترمیم دندان می‌تواند عملکرد دندان را بهبود بخشد و با اصلاح شکل و رنگ دندان، زیبایی را به لبخند شما هدیه دهد. در کنار همه این مزایا، این درمان باعث اصلاح جویدن غذا و بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود. از طرفی در نحوه صحبت‌کردن و تلفظ کلمات تأثیر می‌گذارد و در نهایت باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس شما می‌شود. ترمیم دندان می‌تواند یک تیر و چند نشان باشد!

مراحل ترمیم دندان شکسته و دندان پوسیده

برای اینکه دندان پوسیده یا دندان شکسته را ترمیم کنید، لازم است که بررسی‌های لازم انجام شود. ابتدا دندانپزشک شما را معاینه می‌کند و بعد از معاینه برای تصویربرداری شما را به رادیولوژی می‌فرستد. زمانی‌که عکس دندان‌های شما به دندانپزشک نشان داده‌می‌شوند و ایشان تصویر ریشه‌ها دندانی شما را دارد، برای ترمیم دندان‌ها بهترین روش را انتخاب می‌کند. اگر دندان قابلیت ترمیم داشته‌باشد، روش ترمیم آن انتخاب می‌شود.

 1. ابتدا لثه‌ها شما سر می‌شود. در صورت لزوم عصب کشی برای دندان‌ها انجام می‌شود و اگر نیازی به آن نباشد، برای ترمیم بی‌حس می‌شود.
 2. بخش‌های پوسیده‌ی دندان برداشته‌می‌شوند و بخش‌های شکسته نیز صیقل داده‌می‌شوند. سپس دندان شما برای پر کردن آماده می‌شوند.
 3. بر اساس محلی که پوسیدگی دندان قرار دارد و با توجه‌به ترجیح بیمار، ماده‌ای که قرار است برای درمان و ترمیم دندان استفاده شود،‌ انتخاب می‌شود. اگر دندان‌های جلویی را بخواهیم ترمیم کنیم، ماده‌ای که انتخاب می‌شود، همرنگ دندان است. اما اگر دندان‌های عقبی باشد، معمولا از آمالگام و مواد تیره‌تر استفاده می‌شود.
 4. سپس در صورت لزوم بر روی دندان شما روکش قرار می‌گیرد. اگر نیازی به روکش نباشد، ماده‌ی پرشده، صیقل داده‌می‌شود و آماده‌ی استفاده می‌گردد. برای دریافت روکش، باید از دهان قالب گرفته‌شود و روکش مخصوص خود شما ساخته شود.
 5. سپس دندان‌های بیمار روی هم قرار می‌گیرد و راحتی و مناسب بودن دندان بررسی می‌شود. اگر نیاز باشد، تراش بیشتری داده‌می‌شود و اگر دندان کوتاه باشد، تصمیم‌های دیگری گرفته می‌شود.

آمادگی برای ترمیم دندان

برای اینکه برای ترمیم دندان آماده شوید، دکتر از شما شرح حال می‌گیرد و در صورت لزوم از دندان‌های شما عکس گرفته می‌شود. معمولا آمادگی‌های قبل از ترمیم دندان شامل بررسی‌های دندانپزشک برای انتخاب بهترین روش است. همچنین باید بررسی‌ها جهت اینکه چه میزان از دندان شما آسیب دیده‌است، انجام شود. از دیگر آمادگی‌هایی که قبل از انجام فرایند پر کردن دندان‌ها انجام می‌شود، بی‌حسی است.

مراقبت‌های پس از ترمیم دندان

بعد از ترمیم دندان، ممکن است دندانپزشک توصیه کند که عادات غذایی و نوشیدنی خود را تغییر دهید و تا ۲۴ ساعت برخی مسائل را رعایت کنید:

 • شما تا ۲۴ ساعت پس از ترمیم دندان باید غذاهای نرم بخورید.
 • غذاهای ولرم (نه خیلی گرم نه خیلی سرد) بخورید.
 • اگر می‌توانید گرمای غذا را تحمل کنید، سوپ گرم بخورید.
 • هر روز باید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

عوارض و خطرات ترمیم دندان

ترمیم دندان معمولا خطرات بسیار کمی دارد. شایع‌ترین خطر، حساسیت پس از عمل ترمیم است. گاهی هم ممکن است تا چند روز بعد از ترمیم دندان درد را تجربه کنید. به‌ندرت ممکن است دچار عفونت و واکنش آلرژیک به فلزات استفاده‌شده، بشوید. از دیگر خطرات پس از ترمیم، می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد:

 • روکش‌های موقت ممکن است شل شوند یا بیوفتند.
 • ایمپلنت دندان در صورتی‌که درست انجام نشود، می‌تواند منجر به شکستگی فک شود یا خونریزی طولانی‌مدت شود.

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان به موارد زیر بستگی دارد:

 • روش انتخابی
 • موقعیت جغرافیایی شما (شهر و کلینیکی که اقدام به ترمیم دندان می‌کنید)
 • بیمه (اگر درمان شما صرفا برای اصلاح ظاهر دندان باشد، شامل بیمه نمی‌شود)
 • پر‌کردن دندان معمولا تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و هزینه آن با‌توجه‌به نوع موادی که برای پر‌کردن استفاده‌می‌کنید و اندازه و محل حفره دندانی تعیین می‌شود.
 • تاج یا روکش دندان در صورتی‌که از نظر پزشکی ضروری باشن،د تحت پوشش بیمه سلامت دندان قرار می‌گیرد. اما معمولا هزینه‌های این روش به عهده شماست.
 • هزینه ایمپلنت دندان تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.
 • هزینه بریج‌های دندانی، باتوجه‌به تعداد دندان‌های مورد نیاز شما و نوع بریج دندانی تعیین می‌شود و ممکن است برخی بیمه‌ها آن را تحت پوشش قرار‌دهند.
 • طرح‌های بیمه حدود نصف هزینه پروتز دندان (دندان مصنوعی) را پوشش می‌دهند.
 • باندینگ دندان و کامپوزیت و لمینت معمولا یک عمل زیبایی محسوب می‌شوند و تحت پوشش بیمه قرار‌نمی‌گیرند.

به صورت کلی، قیمت خدمات دندانپزشکی اگر برای زیبایی باشد، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اما اگر جنبه درمانی داشته‌باشد، تحت پوشش بیمه است.

پرسش‌های متداول

01. زمان بهبودی ترمیم دندان چقدر است؟
زمان بهبودی ترمیم دندان معمولا سریع است و حدود چند روز برای بهبودی نیاز است، اما برخی روش‌ها مثل پروتز دندان معمولا چند ماه طول می‌کشد تا بهبودی کامل حاصل شود.
02. ترمیم دندان چقدر طول می کشد؟
ترمیم دندان می‌تواند از ۱ ساعت تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل انجام شود. نوع ترمیم و تعداد دندان‌هایی که باید ترمیم شوند، همگی در مدت زمان انجام ترمیم نقش‌دارند. مثلا پر‌کردن دندان در ۱ ساعت می‌تواند انجام شود. درحالی‌که ایمپلنت دندان و پروتز، ممکن است چند ماه زمان ببرد تا مراحل آن تکمیل شود.
03. چگونه می توان رنگ دندان را بازیابی و ترمیم کرد؟
برای اصلاح و ترمیم رنگ دندان می‌توانید از بلیچینگ دندان استفاده‌کنید. بلیچینگ رنگ و لکه‌های مادر زادی یا اکتسابی دندان را از بین می‌برد و با اکسیداسیون کردن ۵ لایه دندانی تا ۴ درجه رنگ دندان را روشن‌تر می‌کند. بلیچینگ دندان به ۲ شیوه آفیس بلیچینگ و هوم بلیچینگ انجام می‌شود که مورد اول در مطب و توسط دندانپزشک انجام می‌شود و مورد دوم در خانه و تحت‌نظر پزشک انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله بلیچینگ دندان مراجعه کنید و با این روش اصلاح رنگ دندان آشنا شوید.
04. آیا دندان ترمیم شده را می توان سفید کرد؟
خیر، روش‌های سفید کردن دندان تأثیری روی مواد استفاده‌شده در ترمیم دندان ندارند. مواد ترمیمی که برای دندان شما استفاده‌شده قابلیت تغییر رنگ ندارند و نمی‌توانند مواد سفید‌کننده را جذب کنند. تنها راه تغییر رنگ دندان ترمیم‌شده تعویض مواد ترمیمی است.
05. آبا باید دندان عقل را ترمیم کرد؟
اگر دندان عقل شما پوسیده است بهترین راه کشیدن آن است زیرا دندان عقل مستعد پوسیدگی است و معمولا باعث عفونت و آسیب‌دیدن سایر دندان‌ها می‌شود. تلاش برای پر‌کردن دندان عقل پوسیده به طور بالقوه بیهوده است، زیرا عوامل خطر تغییر نمی‌کند و احتمال تشکیل پوسیدگی جدید در طول زمان بسیار زیاد است؛ بنابراین در حال حاضر کشیدن دندان عقل تنها راه‌حل مناسب است.
06. آیا دندان زیر روکش می تواند پوسیده شود؟
متاسفانه، دندان‌های زیر روکش هنوز می‌توانند توسط باکتری‌ها آسیب ببینند. اگر روکش ترک بردارد باکتری و مواد غذایی می‌توانند به زیر آن نفوذ کنند و باعث ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شوند. به همین دلیل شما حتی با داشتن روکش دندان، باید بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید و مراجعه منظم به دندانپزشک برای تمیز کردن و معاینات منظم را فراموش نکنید.
07. آیا مینای دندان قابل ترمیم است؟
اگر مینای دندان شما آسیب دیده‌است، قابل ترمیم نیست! روش‌های ترمیم دندان صرفا عملکرد دندان‌های ضعیف و از‌کار‌افتاده را با روش‌های مختلفی بهبود می‌بخشند، اما نمی‌توانند مینای آن را ترمیم کنند. برای اصلاح اساسی ظاهر دندان، شما ناچارید از روش‌های دیگری مثل لمینت استفاده کنید که در این روش‌ مینای دندان را می‌تراشند و یک روکش سرامیکی جایگزین آن می‌کنند. برای ترمیم مینای دندان همچنین می‌توانید از کاپوزیت استفاده کنید.
08. ترمیم دندان شکسته در خانه امکان پذیر است؟
شاید با خود فکر کنید که می‌توان دندان شکسته را در خانه ترمیم کرد. اما این امکان‌پذیر نیست. دندان شکسته یک موقعیت خطرناک برای دندان است و اگر بررسی‌ها به موقع انجام نشوند، احتمال اینکه دندان آسیب ببیند وجود دارد. پس به فکر درمان خانگی نباشید و به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید.
09. ترمیم دندان عقل چگونه انجام می شود؟
برای ترمیم دندان عقل باید به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا دندان عقل کشیده می‌شود و برای ترمیم آن هزینه‌ی دیگری انجام نمی‌شود.
10. ترمیم دندان شکسته اسیاب چگونه انجام می شود؟
معمولا دندان‌های عقبی را پر می‌کنند و برای پر کردن این دندان‌ها از مواد رنگی استفاده می‌شود و کامپوزیت انتخاب اول دندانپزشک و خود بیمار نیست.
11. بعد از ترمیم دندان چه بخوریم؟
بعد از ترمیم دندان بهتر است که به تمامی توصیه‌هایی که دندانپزشک به شما می‌کند،‌ عمل کنید. یکی از نکاتی که باید رعایت کنید، این است که از خوردن غذاهای سرد یا خیلی داغ پرهیز کنید. زیرا دندان‌ها تا چند روز به دما حساس هستند. همچنین بهتر است که از خوردن غذاهای اسیدی هم پرهیر کنید. مانع خاصی برای خوردن غذا برای شما وجود ندارد.

دانلود راهنمای ترمیم دندان

با استفاده از کاتالوگ‌های مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر صیحانی، می‌توانید روند انجام فرآیند ترمیم دندان، مراقبت‌های پس از انجام خدمات ترمیم دندان و لیست هزینه‌ها را مطالعه کنید. شایان‌ذکر است برای حصول نتیجه بهتر در فرآیند درمان مطالعه‌ی دقیق این بروشورهای پزشکی و عمل به آن‌ها، موجب افزایش ماندگاری خدمات ترمیم دندان انجام شده در مرکز می‌شود.