مزوتراپی

مزوتراپی یکی از روش‌های زیبایی است که می‌تواند تاثیرات مختلفی بر روی پوست و موی شما بگذارد. این روش به نسبت روش‌های دیگر قیمت مناسبی دارد و نسبت به بسیاری از روش‌های زیبایی کم‌تهاجم‌تر است.

مزوتراپی دکتر رامتین صیحانی

نواحی انجام مزوتراپی

مزوتراپی پوست صورت
مزوتراپی زیر چشم
مزوتراپی پوست سر
مزوتراپی ران و ساق
مزوتراپی گردن
مزوتراپی دست
مزوتراپی شکم

کاربردهای مزوتراپی

از‌ بین بردن چربی در نقاط مختلف بدن
رفع سلولیت
از‌ بین بردن چین و چروک و خطوط صورت
برطرف‌کردن تیرگی و پف زیر چشم
سفت‌کردن پوست شل‌شده
برگرداندن کانتورهای طبیعی صورت و بدن
روشن‌تر کردن پوست در نقاط دچار اختلال رنگ
درمان ریزش موی سکه‌ای
تقویت موی سر
برطرف‌کردن غبغب

احتمالا اسم مزوتراپی پوست یا مزوتراپی مو به گوش‌تان خورده باشد. مزوتراپی یکی از متدهای زیبایی برای جوانسازی پوست و تقویت مو است که اخیرا بسیار پرطرفدار شده است. از مزوتراپی برای درمان چین و چروک صورت، رفع چربی بدن در تمامی نقاط مانند باسن و پهلو، درمان ریزش مو و غیره استفاده می‌شود. این روش با توجه به قیمت و عوارض تقریبا کمش، توانسته در رقابت با دیگر روش‌های زیبایی خوب ظاهر شود.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی (Mesotherapy) تکنیکی برای تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، هورمون‌ها و عصاره گیاهان به پوست است. هدف از مزوتراپی این است که پوست جوان‌تر نشان داده‌شود و از افتادگی پوست جلوگیری شود. افرادی که مزوتراپی انجام می‌دهند، معمولا قصدشان جوانسازی پوست و داشتن پوستی سفت و خوش‌فرم است. البته گاهی اوقات برای حذف چربی‌های اضافه از پوست و برطرف‌کردن اسکارها (Scar یا جای زخم) هم مزوتراپی انجام می‌شود.

ابتدا یک دکتر فرانسوی به اسم «میشل پیستور» (Michel Pistor) در سال ۱۹۵۲ میلادی این روش را ابداع کرد. قصد دکتر پیستور این بود که با استفاده از مزوتراپی جلوی درد‌کشیدن بیماران مبتلا به اگزما و پسوریازیس را بگیرد. اما به مرور کاربردهای آرایشی و بهداشتی هم برای این تکنیک شناخته‌شد و مزوتراپی به عنوان یک تکنیک جوانسازی و زیبایی پوست مورد استقبال قرار گرفت. بعد از آن کم‌کم در سال‌های ۱۹۹۰ این تکنیک در امریکا هم طرفدار پیدا کرد و به مرور، سایر نقاط دنیا هم به استفاده از این تکنیک روی خوش نشان‌دادند.

کاربردهای مزوتراپی

کاربردهای زیادی برای مزوتراپی وجود دارد. همان‌طور که گفتیم، هدف از اکثر این کاربردها جوانسازی پوست و داشتن پوستی درخشان است. بیایید تعدادی از اصلی‌ترین کاربردهای مزوتراپی را با هم مرور کنیم:

 • از‌بین‌بردن چربی در نقاط شکم، باسن، ران پا، پهلوها، پاها، بازوها و صورت
 • رفع سلولیت (Cellulite)
 • از‌بین‌بردن چین و چروک و خطوط صورت
 • برطرف‌کردن تیرگی و پف زیر چشم
 • سفت‌کردن پوست شل‌شده
 • برگرداندن کانتورهای (Contour) طبیعی صورت و بدن
 • روشن‌تر کردن پوست در نقاط دچار اختلال رنگ
 • درمان ریزش موی سکه‌ای (آلوپسیا)
 • تقویت موی سر به کمک تقویت پوست سر
 • برطرف‌کردن غبغب
 • از‌بین‌بردن چربی ران، شکم، بازو و صورت

انواع مزوتراپی

متناسب با نحوه‌ی تزریقی که انجام می‌شود، ۳ نوع مختلف مزوتراپی داریم که می‌تواند توسط دکتر زیبایی انتخاب شوند. این انواع شامل موارد زیر هستند:

 • تزریق نقطه به نقطه
 • مزوتراپی بخش بالایی پوست
 • مزوتراپی عمیق

انتخاب هر کدام از این روش‌ها بستگی به نظر دکتر پوست دارد. اگر می‌خواهید که بیشتر با این روش‌ها و نحوه‌ی انجام آنها آشنا شوید، بهتر است که با دکتر پوست صحبت کنید.

مزوتراپی در چه نقاطی از بدن انجام می‌شود؟

نقاط زیادی وجود دارد که می‌توان در آنها از مزایای مزوتراپی استفاده کرد. اکثر این نقاط، در معرض دید هستند و زیبایی ظاهری فرد را شکل می‌دهند. اما برخی از آنها هم مربوط به نقاط پوشیده بدن هستند و فرد به خاطر لاغری و تناسب اندام برای مزوتراپی آنها اقدام می‌کند.

۱) مزوتراپی صورت

یکی از مزایایی که برای مزوتراپی مطرح می‌شود، این است که تنها برای جوانسازی پوست پیر نیست؛ بلکه حتی می‌تواند از پیر‌شدن پوست هم جلوگیری کند. پوست صورت بر اثر قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید، گذراندن دوره‌ی زایمان یا استرس‌های موقت و اختلالات هورمونی دچار تغییراتی می‌شود. یا بر اثر جوش یا زخم، لکه‌هایی در پوست به وجود می‌آید. گاهی اوقات اتفاقات نام برده‌شده منجر به افتادگی پوست می‌شوند و پوست را از حالت ایده‌آل آن خارج می‌کنند. رفع چین و چروک صورت را می‌توان با مزوتراپی انجام داد.

در چنین مواقعی ابتدا دارو و کرم‌های ترمیم‌کننده تجویز می‌شوند. اما در صورتی‌که نمی‌خواهید برای اثرگذاری داروها و محصولات آرایشی بهداشتی صبر کنید، می‌توانید برای مزوتراپی صورت اقدام کنید. مزوتراپی صورت در مقایسه با روش‌های دیگر هزینه کمتری دارد و اثر آن به سرعت خود را نشان می‌دهد.

با مزوتراپی صورت می‌توانید پوست صورت‌تان را از حالت افتادگی در بیاورید و حتی غبغب ایجاد شده در زیر گلویتان را هم ترمیم کنید؛ آن هم بدون هیچ گونه درد، خونریزی و جراحی و گاهی اوقات حتی بدون بیهوشی. برای از بین بردن غبغب روش‌های دیگری هم وجود دارند.

۲) مزوتراپی زیر چشم

خستگی، وراثت، بی‌خوابی و نرسیدن خون به پوست دور چشم می‌تواند کاری کند تا دور چشم‌های شما دچار چین و چروک شوند یا پای چشم‌تان گود بیفتد. همچنین ممکن است رنگ پوست زیر چشم‌تان تیره شود و آن پوست شفافی که انتظار دارید از دست بدهید. تزریق مزوتراپی دور چشم کاری می‌کند تا گردش خون در ناحیه‌ی زیر چشم بیشتر شود و تیرگی زیر چشم از بین برود.

مواد مغذی که در مزوتراپی زیر چشم تزریق می‌شوند، پف و چین و چروک دور چشم را از‌بین‌می‌برند و زیبایی چشم‌های‌تان را دوباره نمایان می‌کنند. سوزنی که برای مزوتراپی زیر چشم استفاده می‌شود بسیار نازک است. میزان فرو‌رفتن این سوزن در پوست دور چشم در حد یکی دو میلی‌متر است. می‌توانید مطمئن باشید که نشانی از مزوتراپی روی پوست دور چشم شما باقی نخواهد‌ماند.

۳) مزوتراپی ریزش مو (پوست سر)

مزوتراپی علاوه‌بر اینکه برای برطرف‌کردن چربی‌های اضافه و چروک‌های پوستی استفاده می‌شود، گاهی اوقات برای درمان ریزش مو به‌خصوص ریزش موی سکه‌ای (آلوپسیا) هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما تعدادی از دکترهای پوست و مو از مزوتراپی برای درمان انواع دیگر ریزش مو هم استفاده می‌کنند. در موارد زیادی دیده می‌شود که متخصص پوست و مو در کنار روش‌هایی مثل پی‌آرپی (PRP) از مزوتراپی هم برای درمان ریزش مو کمک می‌گیرد. علت ریزش مو در زنان و ریزش مو در مردان و درمان آن مسائلی هستند که باید با آنها آشنا باشید. ریزش ریش هم می‌تواند با مزوتراپی درمان شود.

در مزوتراپی برای موی سر از عصاره طبیعی گیاهان، ویتامین‌ها و داروهایی مثل فیناستراید و ماینوکسیدیل برای تزریق به پوست سر استفاده می‌شود.

۴) مزوتراپی برای رفع سلولیت و چربی بدن

یکی از مواردی که گفته می‌شود مزوتراپی برای درمان آن موثر است، سلولیت است. منظور از سلولیت ناهمواری‌هایی هستند که در ناحیه‌ی ران پا، باسن،‌ پهلوها و شکم ایجاد می‌شوند.

برای درمان سلولیت با استفاده از مزوتراپی از ماده‌ی لسیتین (Lecithin) و ایزوپروترنول (Isoproterenol) استفاده‌می‌شود. ترکیب این دو ماده، ترکیب مزوتراپی مورد نیاز برای درمان سلولیت را تشکیل می‌دهند. لسیتین ماده‌ای است که در اسید بایل (‌Bile) تولیدشده توسط بدن انسان وجود دارد و برای هضم‌کردن چربی‌ها لازم است.

۵) مزوتراپی برای برطرف کردن چروک‌های گردن

یکی از مواردی که از مزوتراپی به قصد زیبایی استفاده می‌شود، زیبایی گردن است. منظور از زیبایی گردن تنها آن بخش از گردن که بیرون از لباس قرار می‌گیرد، نیست. بسیاری از لباس‌های زنانه یقه‌های شل و افتاده (Plunging Neckline) دارند و به همین دلیل زیبایی ناحیه Cleavage هم برای خانم‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به همین دلیل است که مزوتراپی گردن در کنار مزوتراپی دکولتاژ (Decolletage) مورد توجه قرار می‌گیرد.

در مزوتراپی گردن از ویتامین‌ها، آمینو‌اسیدها و هیالورونیک‌اسید و فاکتورهای رشد استفاده می‌شود تا چروک‌ها و استرچ مارک‌ها (کشیدگی پوست ناشی از رشد) برطرف شوند. گاهی اوقات هدف از مزوتراپی گردن، رفع‌کردن آکنه و هایپرپیگمنتیشن (Hyperpigmentation) گردن است. هایپرپیگمنتیشن زمانی رخ می‌دهد که رنگ‌دانه‌ی ملانین (Melanin) منجر به ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی پوست می‌شود. این لکه‌ها معمولا بی‌خطر هستند و علاوه‌بر گردن، در نقاط دیگری از پوست هم رخ می‌دهند.

مزوتراپی گردن و دکولتاژ گاهی اوقات با تورم و به‌ندرت با کبودی در ناحیه‌ی تزریق همراه است. البته پس از مزوتراپی گردن با استفاده از قرص‌های مسکن و گذاشتن کیسه یخ روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده می‌توان پوست را دوباره به حالت اصلی برگرداند.

۶) مزوتراپی برای رفع چین و چروک دست‌ها

دست‌ها به صورت مرتب در معرض ارتباط با مواد مضر هستند و تابش آفتاب هم به صورت مستقیم آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. موضوعاتی از این دست باعث می‌شوند تا رگ‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های دست بیرون بزنند و در کنار چین و چروک‌ها و تغییر رنگ پوست، ظاهری پیر و خسته به پوست دست شما بدهند. با استفاده از مزوتراپی پوست دست می‌توانید از پیر‌شدن پوست دست جلوگیری کنید و از آنها به اندازه پوست صورت و سایر نقاط بدن‌تان مراقبت کنید.

مزوتراپی پوست دست کمک می‌کند تا پوست دست شما آبرسانی بهتری دریافت کند، از ناهمواری پوست دست جلوگیری شود و پوستی جوان و شاداب به دست‌های شما هدیه دهد.

۷) مزوتراپی لاغری (مزوتراپی شکم)

چربی‌های جمع‌شده در ناحیه‌ی کمر و پهلوها، ران و شکم می‌توانند به یک عامل اذیت‌کننده تبدیل شوند و اعتماد به نفس شما را کم کنند. حتی اگر بتوانید با ورزش‌کردن دوباره به تناسب اندام دلخواه‌تان برسید، ممکن است در حین لاغری دچار افتادگی پوست شوید و پوست‌تان شل شود. استرچ مارک‌های ناشی از دوران افزایش وزن هم در موارد بسیاری باقی می‌مانند. به همین دلیل بهتر است از روش مزوتراپی برای لاغری استفاده کنید و از ترکیب آن با ورزش منظم، بهترین نتیجه را بگیرید. به این روش مزوتراپی، مزوتراپی شکم هم گفته‌می‌شود. بهتر است بیشتر با روش های لاغری موضعی آشنا شوید. مثلا لیفت بازو یکی از انهاست که می‌توان آن را با مزو انجام داد.

مزوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر افراد بخواهند به تنهایی از مزوتراپی استفاده کنند، نمی‌توانند نتایجی که می‌خواهند را بگیرند. بنابراین این روش برای کسانی که از مزوتراپی به تنهایی استفاده می‌کنند مناسب نیست. بهتر است که مزوتراپی با روش‌های درمانی دیگر همراه شود. از طرفی بهتر است که این روش برای کسانی مورد استفاده قرار بگیرد که مشکلات جدی ندارند. مثلا کسی که می‌خواهد از مزوتراپی لاغری استفاده کند، نمی‌تواند به تنهایی و با استفاده از مزوتراپی لاغر شود. همچنین کسی که می‌خواهد با استفاده از روش مزوتراپی ریزش موی خود را به طور کامل برطرف کند، نمی‌تواند نتیجه بگیرد. مخصوصا اگر که در حال کچل شدن باشد. برای استفاده از این روش در آلوپسی یا درمان ریزش مو بعد از کرونا هم باید نظر دکتر را پرسید.

هیچ کدام از دکترهای پوست و مو نمی‌توانند به صورت قاطعانه بگویند که مزوتراپی می‌تواند مشکلات پوستی را به صورت ۱۰۰٪ درمان کند. به همین دلیل متخصصان پوست و مو از مزوتراپی در کنار سایر روش‌های جوان‌سازی پوست مثل بوتاکس، پرتودرمانی، لیزر و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

مزوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

این روش برای افرادی که می‌خواهند در کنار سایر روش‌های زیبایی بهرمند شوند، می‌تواند مفید باشد. مثلا کسانی که موی آنها در حال کم‌شدن است و می‌خواهند که از این ریزش جلوگیری کنند، همچنین از روش‌های دیگر هم استفاده کنند، می‌تواند مفید باشد. افرادی که می‌خواهند به سلامت موها و پوست خود بیشتر رسیدگی کنند می‌توانند با کمک مزوتراپی نتایج قابل توجهی بگیرند.

فواید مزوتراپی

دانستن تاثیر مزوتراپی و مدت اثر مزوتراپی صورت می‌تواند در انتخاب این روش به شما کمک کند. اصلا اینکه کار مزوتراپی چیست و منظور از مزوتراپی چیست هم در شناخت بهتر فواید این روش کمک‌کننده است. در ادامه به فواید این روش پرداخته‌ایم:

 • این روش می‌تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند و چروک‌ها را بهتر نشان‌دهد
 • مزوتراپی مقدار خونرسانی به پوست را بیشتر می‌کند و باعث افزایش گردش خون می‌شود
 • با استفاده از مزوتراپی، بدن بهتر می‌تواند سموم را دفع کند
 • مزوتراپی همچنین می‌تواند در کاهش ایجاد خال‌ها و رفع کک و مک موثر باشد
 • با کمک این روش می‌توان روند ایجاد جوش و آکنه را مختل کرد
 • رفع چربی مو هم با این روش انجام می‌شود

مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

در مزوتراپی از سوزن‌های بسیار نازک و خاصی استفاده می‌شود تا مواد مغذی به لایه‌ی میانی پوست (مزودرم ـ Mesoderm) تزریق شود. ایده‌ی کلی پشت مزوتراپی این است که مشکلات موجود بر سر راه جریان خون و گردش خون را برطرف می‌کند. مزوتراپی آن دسته از التهاباتی که منجر به آسیب‌دیدن پوست می‌شوند را رفع می‌کند.

پزشکی که مسئول تزریق مزوتراپی است، بسته به مشکلی که تشخیص داده‌است، سوزن حاوی مواد مزو را به صورت مایل در عمق ۱ تا ۴ میلی‌متری پوست وارد می‌کند و این کار را به صورت متناوب انجام می‌دهد. تغییر زاویه‌ی سوزن مزوتراپی بنا به تشخیص و تجربه‌ی پزشک انجام می‌شود. تزریق می‌تواند با استفاده از یک سرنگ عادی یا به وسیله‌ی یک وسیله‌ی تزریق اتوماتیک (Gun) با سرعت بالا انجام شود. در هر بار وارد کردن سوزن به پوست، یه قطره کوچک از مواد مزوتراپی وارد پوست خواهد‌شد.

ممکن است پزشک پوست و مو در حین مزوتراپی اصلا هیچ ناحیه‌ای از پوست شما را بی‌حس نکند. به همین دلیل احتمالا مزوتراپی برای شما با کمی درد همراه خواهد‌بود. پزشک در حین مزوتراپی یک تکه گاز استریل را در دستش نگه‌می‌دارد و به صورت مرتب، قطرات خون جمع‌شده روی پوست را پاک می‌کند.

انتظار نداشته‌باشید که در طی یکی دو جلسه کارتان تمام شود. جلسات مزوتراپی ممکن است بین ۳ تا ۱۵ جلسه به درازا بکشند تا بتوانند نتیجه‌ی دلخواه شما و پزشک را حاصل کنند. در اوایل کار ممکن است فاصله‌ی بین جلسه‌ها ۷ تا ۱۰ روز باشد. چنانچه پوست شما واکنش مثبتی به درمان مزوتراپی نشان‌داد، دکتر می‌تواند جلسه‌های مزوتراپی را هر ۲ هفته یک‌بار یا هر ماه یک‌بار برایتان در نظر بگیرد.

مواد مزوتراپی

برای ماده‌ای که در جریان مزوتراپی به درون پوست تزریق می‌شود، فرمول ثابت و مشخصی وجود ندارد. دکترها با توجه به شرایط بیمار و تجربه‌ی شخصی‌شان ترکیبی از موارد زیر را برای تزریق به پوست بیمار انتخاب می‌کنند:

 • داروهایی مثل وازودیلاتورها (برای گشادکردن رگ‌ها) و آنتی‌بیوتیک‌ها
 • هورمون‌هایی مثل کلسی‌تونین و تیروکسین
 • آنزیم‌هایی مثل کلاژن و هیالورونیداز برای جوانسازی پوست
 • آنتی‌بیوتیک‌ها برای برطرف‌کردن التهابات پوستی
 • موارد روشن‌کننده و درخشان‌کننده‌ی پوست برای برطرف‌کردن تاثیر رنگ‌دانه‌های پوستی
 • رتینول، آسکوربیک اسید، گلوتاتیون و آنتی‌اکسیدان‌ها برای بازسازی کلاژن و کم‌کردن رنگ‌دانه‌ها
 • عصاره‌های گیاهی
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی

از آنجایی که معمولا دکترها از ترکیب چند مورد از این مواد برای تزریق در مزوتراپی استفاده می‌کنند، به ماده‌ی تزریقی در مزوتراپی «کوکتل مزوتراپی» هم گفته‌می‌شود. کوکتل‌های متنوعی برای مزوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آمادگی لازم برای مزوتراپی

تعدادی از دکترهای پوست و مو که کار مزوتراپی را انجام می‌دهند، بلافاصله پس از مراجعه‌ی بیمار به مطب کار تزریق را انجام می‌دهند. اما بهتر است چنین اتفاقی نیفتد و دکتر باید ابتدا از بیمار درباره‌ی داروهایی که مصرف می‌کند، سوالاتی را بپرسد. به عنوان مثال پیش از تزریق مزوتراپی به مدت ۱ هفته نباید از آسپرین یا داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی استفاده کرد. این مسکن‌ها می‌توانند خطر خونریزی و کبودی پوست در حین مزوتراپی را افزایش دهند.

سن مشخصی برای شروع مزوتراپی وجود ندارد اما باید از ۲۰ بالاتر باشید. بهتر است تا زمانی که پوست‌تان شادابی و طراوت طبیعی خود را حفظ کرده‌است، به سمت مزوتراپی نروید. اما در صورتی‌که حس می‌کنید پوست‌تان در حال پیر شدن است یا در پوست خود احساس افتادگی دارید، احتمالا نیاز دارید مزوتراپی را کم‌کم شروع کنید.

با کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست، سن مزوتراپی برای شما شروع می‌شود. کلاژن ماده‌ای است باعث سفت‌شدن پوست می‌شود و از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. تولید این ماده با حرکت به سمت میانسالی کم می‌شود و در نتیجه‌ی این اتفاق، چین و چروک‌ها خودشان را نشان می‌دهند. الاستین هم ماده‌ای است که باعث می‌شود پوست شما حالتی کشسان داشته‌باشد.

ترکیب متعادل این ۲ ماده باعث می‌شود تا شما از پوست‌تان رضایت داشته‌باشید. اما زمانی‌که بالانس الاستین و کلاژن در پوست شما به هم بخورد و بازسازی طبیعی در پوست شما انجام نشود، یعنی پوست شما در حال پیر شدن است. در این زمان می‌توانید با تزریق مزوتراپی به کمک پوست خود بیایید و دوباره جوانی پوست‌تان را به دست بیاورید.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی

واقعا می‌توان گفت که در اکثر مواقع فرد می‌تواند بلافاصله بعد از پایان جلسه مزوتراپی به زندگی عادی خودش برگردد و نیاز به استراحت خاصی ندارد. اما درباره‌ی برخی از افراد ممکن است که دلیل تورم و درد ناشی از تزریق، نیاز به ۱ روز استراحت پس از مزوتراپی وجود داشته‌باشد.

عوارض مزوتراپی

افرادی که تجربه مزوتراپی دارند، می‌گویند اگر برای این کار پیش یک دکتر پوست باتجربه بروید، عوارض بسیار کمی را تجربه می‌کنید. اما افرادی که عوارض جانبی مزوتراپی را تجربه کرده‌اند، به موارد زیر اشاره داشته‌اند:

 • حالت تهوع
 • احساسس درد
 • حساسیت
 • تورم پوست
 • خارش
 • قرمزی پوست
 • کبودی
 • سیاه‌شدن پوست در ناحیه تزریق
 • راش پوستی
 • عفونت
 • اسکار پوستی

هزینه مزوتراپی

هزینه مزوتراپی مو به تعداد جلسات مورد نیاز و جنس درمان مورد نیاز شما برمی‌گردد. همچنین در تعیین هزینه مزوتراپی این موضوع هم اهمیت دارد که قرار است در کدام ناحیه از بدن تزریق مزوتراپی انجام شود. مثلا برای مزوتراپی مو ممکن است هزینه‌ای بیشتر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان نپردازید. اما برای مزوتراپی در نواحی دیگری مثل صورت و سایر نقاط بدن ممکن است هزینه‌ها از ۵۰۰ هزار تومان تا ۱/۵ میلیون تومان متغیر باشد.

در نظر داشته‌باشید که مزوتراپی جزء درمان‌های مربوط به زیبایی است و به همین دلیل، شرکت‌های بیمه‌ای هزینه‌های مربوط به آن را متقبل نمی‌شوند.

پرسش‌های متداول

01. دستگاه مزوتراپی چیست؟
مزوتراپی از طریق تزریقات انجام می‌شود و با سوزن‌های مخصوصی انجام می‌شود.
02. مزوتراپی با لیپوساکشن چه فرقی دارد؟
مزوتراپی را باید یک روش غیرجراحی دانست که در آن چربی‌های اضافه بدن خارج می‌شود اما لیپوساکشن کاملا بر مبنای جراحی پیش می‌رود و در آن بیمار به صورت کامل بیهوش می‌شود. در لیپوساکشن، پزشک جراح زیبایی لوله‌ی نازکی را از راه یک حفره کوچک به درون بدن می‌فرستد و چربی‌های شکم، ران و کمر را به وسیله‌ی یک وکیوم صنعتی خارج می‌کند. درست است که لیپوساکشن را به عنوان یک روش دائمی برداشتن چربی‌های اضافه بدن می‌شناسیم اما این روش زمان ریکاوری نسبتا طولانی دارد که تقریبا ۶ هفته طول می‌کشد. هزینه‌های عمل جراحی لیپوساکشن هم بسیار زیاد هستند. در ضمن در حین عمل جراحی لیپوساکشن احتمال آسیب‌رسیدن به عصب‌ها و رگ‌های خونی وجود دارد و گاهی اوقات با ضایعات پوستی و عفونت همراه است. مزوتراپی هزینه‌ی زیادی به فرد تحمیل نمی‌کند و در طی جلسه‌های کوتاه قابل انجام است.
03. آیا مزوتراپی درد دارد؟
خیر؛ مزوتراپی معمولاً باعث درد نمی‌شود. هم سوزن‌های دستگاه مخصوص آن (مزوگان) بسیار نازک هستند و هم در محلول تزریقی از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در صورتی که با سوزن مشکل داشته باشید، اجرای مزوتراپی بدون سوزن نیز ممکن است ولی در مقایسه با روش اصلی، اثرات ضعیف‌تری دارد.
04. برای مزوتراپی به چند جلسه درمانی نیاز دارم؟
تعداد جلسات مزوتراپی به شرایط شما و پاسخ‌دهی پوست‌تان به درمان بستگی دارد. تعداد جلسات مزوتراپی معمولاً بین ۸ تا ۱۵ جلسه متغیر است. فواصل بین جلسات هم متغیر است.
05. کاربردهای مزوتراپی چیست؟
جوانسازی (از بین بردن چین و چروک) و لیفت گردن و پوست صورت، مزوتراپی ضد لک و ملاسما، بر طرف ساختن پف و تیرگی دور چشم، از بین بردن افتادگی پلک، از بین بردن استریا (ترک‌های به وجود آمده روی پوست در اثر حاملگی، رشد و …)، درمان سلولیت، از بین بردن چاقی موضعی صورت و بدن، رفع غبغب، مزوتراپی مو برای درمان ریزش و تقویت مو از کاربردهای مزوتراپی است.

دانلود راهنمای مزوتراپی

با استفاده از کاتالوگ‌های مرکز تخصصی زیبایی دکتر صیحانی، می‌توانید روند انجام مزوتراپی، مراقبت‌های پس از آن و لیست هزینه‌ها را مطالعه کنید. شایان‌ذکر است برای حصول نتیجه بهتر در فرآیند درمان مطالعه‌ی دقیق این بروشورهای پزشکی و عمل به آن‌ها، موجب افزایش ماندگاری خدمات مزوتراپی انجام شده در مرکز می‌شود.