بلاگ

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

اگر به دنبال زیبایی لبخند خود هستید، از سلامت دندان‌‌ها به هیچ‌وجه غافل نشوید. حفظ زیبایی ظاهر و سفیدی دندان‌ها در کنار حفظ سلامت ساختار درونی، کاری سخت است. بدین منظور بسیاری از افراد توانایی مراقبت از دندان‌ها را ندارند. برخی دیگر نیز بنا بر دلایلی همچون ژنتیک، دندان‌هایی کج و دارای ایراد نیز دارند. لازم است بدانید با پیشرفت تکنولوژی، اقداماتی همانند لمینت و کامپوزیت نیز برای زیباسازی دندان‌ها بوجود آمدند.

هریک از اقدامات لمینت و کامپوزیت، اثرات متفاوتی دارند. به گونه‌ای که افراد بر اساس نیاز دندان و شرایط بوجود آمده، به انتخاب بهترین گزینه در راستای انتخاب میان لمینت و کامپوزیت می‌پردازند. آنچه که در اثر انجام هریک از اقدامات یاد شده حاصل می‌شود، سفیدی دندان و سلامت درونی است. با این حال بسیاری از افراد از تفاوت‌ها و نحوه عملکرد هریک از انواع لمینت و کامپوزیت خبر ندارند! بدین منظور در ادامه مطلب به معرفی لمینت و کامپوزیت به صورت جداگانه پرداخته و هریک از تفاوت‌های لازمه را ذکر خواهیم کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

همانطور که می‌دانید، هریک از اقدامات زیبایی دندان اهداف متفاوتی دارند‌. برای مثال از لمینت دندان به عنوان روکشی جهت زیباسازی ظاهر دندان استفاده می‌گردد. بدین منظور در فرایند لمینت، ساختار اصلی دندان به قوت خود باقی‌ست. در کامپوزی نیز ، ابتدا دندان اصلی که دچار مشکل شده است، درمان شده و روکشی بر روی آن قرار می‌گیرد. بنابراین در فرایند کامپوزیت دندان، تماما دندانی جدید درون دهان قرار گرفته که می‌تواند ظاهری به دلخواه شخص بیمار داشته باشد. در نتیجه در هر دو اقدام یاد شده، روکشی جدید بوجود خواهد آمد که می‌تواند در زیبایی زندان‌ها بسیار تاثیر گذار باشد. در ادامه به بررسی مزیت‌های روکش لمینت و کامپوزیت می‌پردازیم تا با آکاهی بیشتر، انتخاب بهتری داشته باشید.

مزیت‌های روکش لمینت و کامپوزیت

قبل از آنکه اقدام به تصمیم‌گیری در ارتباط با استفاده از  لمینت و یا کامپوزیت داشته باشید،  بهتر است هریک از مزیت‌ها و معایب اقدامات یاد شده را مورد بررسی قرار داده، سپس مطابق با فاکتورهای خود، انتخاب مناسبی داشته باشید.

اولین مورد که برای برخی از افراد مهم‌ترین مورد برای انتخاب به شمار می‌رود، هزینه روکش است. لازم است بدانید هزینه روکش کامپوزیت بسیار پایین‌تر از روکش لمینت است. به گونه‌ای که افراد برای لمینت باید هزینه‌ای دوبرابر کامپوزیت پرداخت کنند. این موضوع سبب شده تا بسیاری از اشخاص به سمت استفاده از کامپوزیت روی آورند.
از دیگر تفاوت‌های میان لمینت و کامپوزیت دندان می‌توان به نوع انجام و مدت زمان آن اشاره کرد. در ارتباط با کامپوزیت دندان، تنها یک جلسه درمانی کافی است. زیرا پزشک در جلسه اول پس از معاینه و بررسی اقدامات لازمه، لایه‌ای رزین به سطح دندان می‌افزاید. سپس با استفاده از نوری با شدت بالا، روکش‌ها را فرم داده تا مطابق با ظاهر طبیعی دندان‌ها نمایان شوند. اما در ارتباط با لمینت، بدین صورت نیست! در لمینت دندان، ۳هفته زمان برای نتیجه‌گیری لازم است. زیرا در ابتدای کار پزشک باید قسمتی از مینای دندان را جدا کرده و در آزمایشگاه مخصوص،  قالبی همچون دندان طبیعی بسازد. سپس پس از گذشت دو هفته از آماده‌سازی، از روکش جدید برای زیبایی ظاهر دندان استفاده می‌شود.

بسیاری از افراد در هنگام انتخاب میان لمینت و کامپوزیت، به قابلیت برگشت دندان به حالت اولیه، فکر می‌کنند. لازم است بدانید با انجام اقدام کامپوزیت دندان، می‌توانید  پس از گذشت مدتی، از دندان طبیعی خود استفاده کنید. زیرا برای انجام عمل کامپوزیت، هیچ‌گونه آسیبی به ظاهر و سطح دندان طبیعی شما وارد نمی‌گردد. تنها روکشی بر روی سطح بیرونی وارد شده که این روکش نیز می‌تواند جدا شود. اما در ارتباط با لمینت، به دلیل تراشیدن دندان طبیعی جهت ساخت روکشی مناسب، قابلیت استفاده دوباره از دندان طبیعی وجود ندارد. در نتیجه اگر فکر می‌کنید امکان دارد پس از انجام هریک از اقدامات مربوط به زیبایی دندان‌ها پشیمان شده و خواهان استفاده از دندان‌های طبیعی قبلی خود باشید، از کامپوزیت استفاده کنید.

میزان ماندگاری و طول عمر هریک از روکش‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است. همانطور که می‌دانید در فرایند کامپوزیت، از ماده رزین برای روکش دندان استفاده می‌شود. این ماده نیز در قیاس با مواد بکار رفته در لمینت دندان، بسیار ماندگاری پایین‌تری دارد. به گونه‌ای که اگر تمامی دستورهای لازمه برای مراقبت از لمینت دندان به درستی اجرا شود، ۱۰الی ۱۵سال ماندگاری دارد. این در حالی‌ست که کامپوزیت نیز تنها تا ۷سال نیز باقی خواهد ماند! در نتیجه منطقی است که هزینه دریافتی از کامپوزیت دندان، نصف هزینه لمینت باشد!

مقایسه عوارض لمنیت و کامپوزیت دندان

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که قبل از انجام لمینت و کامپوزیت باید در نظر گرفت، مقایسه عوارض میان آن دو است. همانطور که می‌دانید، روکش لمینت مطابق با ساختار طبیعی دندان خواهد بود. در نتیجه از لحاظ ظاهری نیز شباهت بسیار بهتر و بیشتری به ظاهر طبیعی دندان دارد. همچنین مواد بکار رفته در لمینت دندان نیز بسیار باکیفیت تر از کامپوزیت است. این موضوع سبب شده تا ماندگاری و مقاومت لمینت نیز بالاتر باشد. علاوه بر آن، استحکام هریک از روکش های استفاده شده در لمینت دندان، بسیار خوب است. به گونه‌ای که در برابر انواع لکه‌ها و خراشیدگی ها مقاوم است. این درحالی‌ست که روکش کامپوزیت ماندگاری و مقاومت بالایی نداشته و در برابر انواع خراشیدگی ها و لکه‌ها نیز متزلزل است. در نتیجه اگر به دنبال کامپوزیت دندان هستید، باید حتما رژیم غذایی مناسب داشته تا روکش دندان شما دچار لکه نشود. در ادامه هریک از انواع لمینت و کامپوزیت دندان را معرفی می‌کنیم تا با اطلاعاتی کامل، به انتخاب هریک از بهترین نوع لمینت و یا کامپوزیت بپردازید.

انواع لمینت دندان

برای آنکه از مواد لمینت برای روکش دندان خود استفاده کنید، با گزینه‌های متعددی روبه‌رو خواهید شد. برای مثال انواع لمینت سرامیکی، کامپوزیتی، فوری و… ، تنها برخی از معروف‌ترین انواع لمینت دندان به شمار می‌روند. در این میان، لمینت سرامیکی نیز بسیار محبوبیت بیشتری دارد. زیرا ظاهر دندان پس از استفاده لمینت سرامیکی، بسیار طبیعی و شفاف تر خواهد بود. این روکش که برترین نوع روکش لمینت به شمار می‌رود، هزینه‌ای بالاتر از روکش کامپوزیتی دارد. اما لبخند زیباتری را نیز به شما هدیه می‌دهد. روکش فوری نیز از جمله انواع روکش لمینت است که قیمتی کم‌تر از سایر انواع روکش‌ها دارد اما به همان نسبت نیز، دوام و کیفیت آن پایین‌تر است. روکش قابل جابه‌جایی که از جمله جدیدترین انواع روکش است، از رزین سفت ساخته شده و ظاهری طبیعی و زیبا نیز دارد.

انواع کامپوزیت دندان

روکش کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد. از  جمله کامپوزیت درشت دانه، ریز دانه، هیبرید، نانو کامپوزیت و … که تنها برخی از پرطرفدارترین انواع کامپوزیت دندان به شمار می‌روند.
کامپوزیت درشت دانه شامل  ذراتی به ابعاد ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر است که تاثیر بسیار چشم‌گیری در مقاومت و ماندگاری کامپوزیت دارد. این در حالی است که در شیوه  ریز دانه، ابعاد ذرات تنها  به ۱۰۰ نانومتر می‌رسد. در این روش ماندگاری کامپوزیت بسیار پایین‌تر از شیوه کامپوزیت درشت دانه است، اما عمل پولیش دندان به راحتی قابل انجام خواهد بود. روش هیبریدی که به روش ترکیبی نیز معروف است، ابعاد ذرات آن میان دو روش قبلی یاد شده ،حدود ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر هستند. فیلری که در مواد پرکننده وجود دارد، می‌تواند در افزایش مقاومت و ماندگاری آن‌ها در برابر ساییده شدن کمک‌کننده باشد.از بین روش‌های یاد شده، روش روکش نانو بهترین نوع برای انجام کامپوزیت است. با این حال، مشورت با پزشکی متخصص و با تجربه می‌تواند در انتخاب نوع روکش بسیار به شما کمک کند.

باتوجه به مطالب گفته شده، متوجه اهمیت لمینت و کامپوزیت دندان شده‌اید. هریک از اقدامات لمینت و کامپوزیت، تاثیر بسیاری بر زیبایی دندان‌ها می‌گذارند. اما تفاوت در نوع مواد بکار رفته و شیوه انجام هریک از اقدامات یاد شده، در نتیجه نهایی نیز اثرگذار است. به گونه‌ای که افراد باید قبل از تصمیم‌گیری، تماما مورد بررسی قرار داده و بهترین نوع روکش را باتوجه به شرایط فعلی دندان و لثه‌های خود انتخاب کنند. بدین منظور، دریافت مشورت از طریق یک پزشک خبره نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود!

Write a Comment

“من برای ایمپلنت دندان‌های نیش به کلینیک مراجعه کردم. با توجه به خوردگی استخوان لثه، چندین مرکز نتونستن این کار رو انجام بدن”

محمد ابتهاج
محمد ابتهاج

“من قبلا جای دیگری دندان‌های لبخندم رو لمینیت کرده بودم که متاسفانه شکستند. با مواد درجه یکی که توی کلینیک برام استفاده کردن بعد از حدود یک‌سال هیچگونه آسیبی ندیده”

بابک برزویی
بابک برزویی

“مدت‌های کشیدن دندان عقل رو برای دردش به تعویق انداختم. با مراجعه به کلینیک با یک جراحی سنگین و البته بدون درد از شرشون خلاص شدم”

حمید یوسفی
حمید یوسفی