بلاگ

مراقبت‌های پس از انجام لمینت دندان

مراقبت‌های پس از انجام لمینت دندان

مراقبت‌های پس از انجام لمینت دندان

اگر به دنبال تغییر ظاهر و رنگ دندان‌های خود هستید، لمینت می‌تواند از بهترین گزینه‌ها باشد! شما با انجام لمینت دندان، علاوه بر حفظ سلامت ساختار دندان‌ها، روکشی به رنگ دلخواه خود بر روی دندان قرار داده و لبخندی زیبا خواهید داشت.

لازم است بدانید، اگر پس از لمینت دندان مراقبتی نباشد، ممکن است تمامی روکش‌ها و ساختار لمینت از بین رفته و یا ماندگاری لازمه را نداشته باشد! اما اگر مراقبت‌های لازمه صورت گیرد، لمینت در بازه زمانی میان  ۱۰ الی ۱۵سال دوام خواهد داشت. در نتیجه با بکارگیری هریک از نکات مراقبتی ویژه لمینت، تا سالیان سال دندان‌هایی سالم و زیبا داشته باشید! بدین منظور در ادامه مطلب، به بررسی هریک از نکات لازمه برای حفظ سلامت دندان‌های لمینت شده می‌پردازیم.

مراقبت‌های لازمه جهت ماندگاری لمینت دندان

اگر به دنبال دندان‌هایی زیبا و درخشان هستید، لمینت بهترین راهکار برای دستیابی به لبخندی زیبا به شمار می‌رود. هریک از اقدامات مربوط به ظاهر دندان، باید باتوجه به شرایط خاصی انجام شود. علاوه بر آن، نحوه نگهداری و مراقبت از لمینت نیز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی را خدمت شما عزیزان بیان می‌کنیم:

۱) پس از انجام فرایند لمینت دندان، ممکن است دندان‌های شما درد گرفته و یا دچار التهاب شوند. باید بدانید این نوع از واکنش، طبیعی است و پس از مصرف مسکن تجویز شده پزشک و گذشت زمان، درد یا التهاب شما برطرف خواهد شد. البته بازه زمانی درد، ۱ هفته است. بدین منظور اگر پس از گذشت هفته اولیه همچنان درد داشتید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

علاوه بر مصرف مسکن مورد تایید پزشک، استفاده از برخی خمیردندان های ضد حساسیت، کمک‌کننده است. همچنین پرهیز از مصرف غذاهای خیلی داغ و یا خیلی سرد نیز در کاهش میزان التهاب شما بسیار موثر است.

۲) اجتناب از برخی مواد غذایی نظیر نوشیدنی‌های رنگی همون چای، قهوه و…، ضروری است. بدین صورت تا ۴۸ ساعت پس از انجام لمینت دندان، باید رعایت شود.

۳) استعمال دخانیات به مدت یک هفته ممنوع است.

۴) اگر التهاب لثه شما بسیار زیاد است، می‌توانید برای از بین بردن آن، از مقادیری آب و نمک استفاده کنید. شست‌وشوی مداوم بدین وسیله، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

۵) اگر از حالت و یا میزان طول روکش دندان خود ناراضی بودید، می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص خود، حالت لمینت را تغییر دهید.

۶) پس از انجام لمینت دندان، صحبت کردن برای شما سخت خواهد بود. بدین منظور تا ۴۸ساعت، شرایط یاد شده ادامه‌دار خواهد بود.

۷)  پس از تکمیل فرایند اولیه، عدم مصرف  هرگونه مغزیجات همانند پسته و بادام ضروری است.
تمام موارد یاد شده باعث ایجاد کیفیت بالا در تداوم لمینت شما خواهند شد. اما لازم است بدانید، برای افزایش مدت زمان لمینت، برخی از نکات بهداشتی مربوط به سلامت دندان نیز تأثیرگذار است. شما می‌توانید با بکاربندی این نوع نکات نیز ، مدت زمان بیشتری از زیبایی ظاهر دندان‌های خود لذت ببرید.

نکات بهداشتی برای افزایش ماندگاری لمینت

لازم است بدانید تنها انجام فرایند لمینت نمی‌تواند تا مدت‌ طولانی، تضمین کننده سلامت دندان شما باشد. بدین صورت بکاربندی برخی از روش‌هایی مراقبتی در این راستا نیز ضروری است. از برخی روش‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱) رعایت بهداشت مربوط به دهان و دندان‌ها:

برای آنکه بهداشت اولیه مربوط به دهان و دندان رعایت گردد، حتما استفاده از مسواک پس از مصرف هر وعده غذایی ضروری است. علاوه بر آن، نخ دندان نیز می‌تواند در نگهداری از لمینت کمک کننده باشد. البته در ابتدا باید نحوه صحیح استفاده از نخ دندان را از فردی متخصص یاد گرفته،‌ سپس پس از هر وعده غذایی، از نخ دندان استفاده کنید.

۲) استفاده از مسواک و خمیر دندانی مناسب:

همانطور که گفته شد، استفاده از مسواک و خمیر دندان جزو روتین هرروزه برای افزایش سلامت و ماندگاری لمینت است. در این میان، انتخاب نوع مناسب مسواک و خمیر دندان نیز اهمیت دارد. به گونه‌ای که استفاده از مسواک‌هایی سفت و با پرز، دندان شما را دچار مشکل خواهد کرد. همچنین برای عدم آسیب به مواد لمینت، استفاده از خمیردندان های سفیدکننده نیز غیرمجاز است.

۳) مراجعه به پزشک به صورت منظم:

اگر به دنبال افزایش طول عمر لمینت دندان خود هستید، حتما باید زیر نظر پزشک متخصص باشید. بدین منظور مراجعه در دوره‌های ۶ماهه نیز پیشنهاد می‌شود. البته اگر مشکل و یا التهاباتی غیرطبیعی بوجود آمد، حتما در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

۴) رعایت در مصرف غذاها:

برخی از غذاها سفت بوده و موجب فشار به دندان‌ها می‌شوند. برای افزایش سلامت و ماندگاری دندان‌ها لازم است از مصرف این نوع غذاها خودداری کنید. زیرا با وجود استحکام در دندان‌های لمینت شده، مصرف زیاد غذاهای سفت، آسیب‌زننده خواهد بود. همچنین عدم مصرف انواع نوشیدنی‌های رنگی برای ایجاد رنگ در برخی از روکش‌هایی دندانی نیز ضروری است. از جمله می‌توان به چای، قهوه، نوشابه، دمنوش‌ها و.. اشاره کرد.
بهترین غذاهای مصرفی در دوران مراقبت از لمینت، انواع مرغ آب‌پز، تخم‌مرغ‌، سیب‌زمینی، ماهی و مرغ هستند.

۵) پوشیدن انواع نایت گارد در ورزش‌های رزمی:

تماس مستقیم هرگونه مشت و یا ضربه سنگین به دهان می‌تواند تماما لمینت دندان را خدشه‌دار کرده و تا مواردی نیز از بین برد. بدین صورت، استفاده از نایت گارد می‌تواند از انواع شکستگی و ترک‌خوردگی دندان‌، جلوگیری کند.

برخی از افراد باوجود رعایت برخی از نکات مهم یاد شده، دچار درد خواهند بود. این نوع درد نیز می‌تواند به علل متفاوتی ظاهر گردد. در ادامه به بررسی یکی از مهم‌ترین علل دندان‌درد می‌پردازیم.

دندان‌درد پس از انجام لمینت

همانطور که گفته شد، برخی از دردها و التهابات پس از انجام لمینت نیز طبیعی است. اما اگر مدت زمان و شدت این نوع التهابات و دردها افزایش یابد، نگران‌کننده است. دندان قروچه از جمله کارهایی است که نه تنها باعث درد در دندان‌ها می‌گردد، بلکه به روکش لمینت نیز آسیب وارد می‌کند. این نوع آسیب می‌تواند در حد شکستگی و ترک سطح روکش باشد. بدین منظور عدم انجام دندان قروچه، از جمله توصیه و‌ نکات اولیه برای حفظ و نگهداری لمینت دندان به شمار می‌رود. پوشیدن انواع نایت گارد مناسب هریک از ورزش‌های رزمی، در جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ضروری است.

در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی در افزایش ماندگاری ویژه لمینت دندان می‌پردازیم تا در صورت ایجاد هرگونه سوال و یا ابهام، تماما با خواندن مطالب رفع گردد.

نکات اجرایی لازمه برای سلامت لمینت دندان

برخی از افراد تصور می‌کنند درد ناشی از لمینت دندان تا ماه‌ها و یا حتی سال‌ها باقی خواهد ماند! این تفکر کاملا اشتباه است. زیرا درد اولیه تا مدت زمان ۴۸ساعت باقی می‌ماند. سپس التهاب لثه کم شده و درد نیز از بین می‌رود. اما اگر پس از گذشت ۴۸ساعت همچنان درد داشتید، مراجعه به پزشک نیز توصیه می‌شود.
استفاده از نوع خمیر دندان مناسب پس از انجام لمینت دندان، ضروری است. برخی از خمیردندان ها در ساختار خود، موادی ساینده نیز دارند. اگر این نوع از خمیردندان ها بکار گرفته شود، می‌تواند روکش اولیه لمینت را کاملا تحت تاثیر قرار داده و اسیب وارد کند. بدین منظور در هنگام خرید خمیر دندان، به مواد اولیه بکار رفته در آن بسیار دقت کنید.

باتوجه به تمامی موارد یاد شده، متوجه اهمیت  لمینت دندان و مراقبت‌های پس از آن شده‌اید. لمینت دندان از جمله اقدامات ضروری و لازم برای زیبایی و سلامت هرچه بیشتر دندان‌ها به شمار می‌رود. اما این نوع از اقدامات مربوط به دهان و دندان، باید همراه با مراقبت‌هایی ویژه صورت گیرد. زیرا تنها با نگهداری و رعایت نکات لازمه است که یک لمینت ماندگاری بالایی خواهد داشت. در این راستا پزشک متخصص پس از انجام فرایند لمینت، تمامی موارد ضروری را ذکر کرده و در مسیر مراقبت از لمینت در کنار شما خواهد بود. اما آنچه که حائز اهمیت است، انتخاب دندانپزشکی حاذق و باتجربه است! دکتر متین صیحانی که از برترین های عرصه دندانپزشکی در ایران به شمار می‌رود، می‌تواند علاوه بر انجام فرایند لمینت به بهترین شکل ممکن، تمامی شیوه و روش‌های مراقبت از لمینت دندان را به شما آموزش داده و با بکارگیری بهترین متریال‌های اولیه در ساخت روکش دندان، زیبایی طولانی مدت را به شما هدیه می‌دهد!

Write a Comment

“من برای ایمپلنت دندان‌های نیش به کلینیک مراجعه کردم. با توجه به خوردگی استخوان لثه، چندین مرکز نتونستن این کار رو انجام بدن”

محمد ابتهاج
محمد ابتهاج

“من قبلا جای دیگری دندان‌های لبخندم رو لمینیت کرده بودم که متاسفانه شکستند. با مواد درجه یکی که توی کلینیک برام استفاده کردن بعد از حدود یک‌سال هیچگونه آسیبی ندیده”

بابک برزویی
بابک برزویی

“مدت‌های کشیدن دندان عقل رو برای دردش به تعویق انداختم. با مراجعه به کلینیک با یک جراحی سنگین و البته بدون درد از شرشون خلاص شدم”

حمید یوسفی
حمید یوسفی